Exprezident Agrární komory ČR, člen Klubu 2019 a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek rozebral, jak je to s podporou zemědělců a co je potřeba k tomu, aby byla Česká republika potravinově soběstačnější, než v současné chvíli je. Promluvil také o tom, jak je důležité chránit zemědělskou půdu a dal za příklad státy, kde tato ochrana skutečně funguje. Nevynechal ani zákon o potravinách a zákon o významné tržní síle, který, jak říká, má převážně řešit nekalé obchodní praktiky maloobchodního prodeje. Dostal se i k výsledkům kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zákazníky v ČR příliš nepotěší.
Belgičtí zemědělci dostávají na hektar o 160 euro více než čeští...
Jako první zmínil dotace přes EU a vysvětlil rozdíl mezi podporou takzvaných starých zemí EU a těch, které přistoupily později, jako právě Česká republika. Jak uvedl, například podpora zemědělců v Holandsku je 398 euro na hektar, v Belgii zhruba 400 euro na hektar, v České republice je to ale jen 240 euro na hektar.
„Zemědělcům bylo slibováno, že do deseti let bude mít ČR stejné podmínky v podporách jako staré země EU. V unii jsme ale už 20 let. Národní dotace v minulém roce byly na úrovni zhruba 15 procent oproti starým zemím,“ vysvětil Zdeněk Jandejsek a dodal. „Například u vepřového masa, drůbeže nebo vajec došlo v minulém roce ke snížení o 40 procent oproti roku 2022.“
Vysvětlil také, že čeští zemědělci nemají problém vyrábět kvalitní české potraviny bez dotací, pokud to tak ale bude ve všech zemích EU. „Potom Česká republika bude vyrábět nejlacinější potraviny a do deseti let bude vývozcem kvalitních českých potravin,“ říká s tím, že v ČR jsou stále podniky, které mohou díky velmi kvalitním výrobkům bez problémů konkurovat těm zahraničním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora