Exprezident Agrární komory ČR, člen Klubu 2019 a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek rozebral, jak je to s podporou zemědělců a co je potřeba k tomu, aby byla Česká republika potravinově soběstačnější, než v současné chvíli je. Promluvil také o tom, jak je důležité chránit zemědělskou půdu a dal za příklad státy, kde tato ochrana skutečně funguje. Nevynechal ani zákon o potravinách a zákon o významné tržní síle, který, jak říká, má převážně řešit nekalé obchodní praktiky maloobchodního prodeje. Dostal se i k výsledkům kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zákazníky v ČR příliš nepotěší.
Belgičtí zemědělci dostávají na hektar o 160 euro více než čeští...
Jako první zmínil dotace přes EU a vysvětlil rozdíl mezi podporou takzvaných starých zemí EU a těch, které přistoupily později, jako právě Česká republika. Jak uvedl, například podpora zemědělců v Holandsku je 398 euro na hektar, v Belgii zhruba 400 euro na hektar, v České republice je to ale jen 240 euro na hektar.
„Zemědělcům bylo slibováno, že do deseti let bude mít ČR stejné podmínky v podporách jako staré země EU. V unii jsme ale už 20 let. Národní dotace v minulém roce byly na úrovni zhruba 15 procent oproti starým zemím,“ vysvětil Zdeněk Jandejsek a dodal. „Například u vepřového masa, drůbeže nebo vajec došlo v minulém roce ke snížení o 40 procent oproti roku 2022.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora