V jihočeských Slavonicích se na přelomu července a srpna konal hudební a filmový festival. Vedle kulturního programu, například premiéry filmu Jiřího Mádla Vlny, ale byla její součástí i veřejná debata na téma Pravda není jen slovo.
Už na plakátech byla debata uvedena tezí, že pravda dnes bojuje s dezinformačním „zbrojním průmyslem“ hybridní války. Dorazit měli „odborníci s bezprostřední zkušeností s dezinformační mašinerií“.
Akci pořádal Novinářský inkubátor a podpořilo ji i Velvyslanectví USA v Praze.
„Veřejná debata o dezinformacích na Slavonice Festu byla sponzorována větším grantem Velvyslanectví USA v Praze pro neziskovou organizaci Novinářský inkubátor,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí velvyslanectví Don Cordell. Granty Velvyslanectví USA podle něj podporují různé projekty a partnery, kteří posilují sociální, politické a kulturní vazby mezi Spojenými státy a Českou republikou a podporují naše společné priority.
Mezi diskutéry byl na prvním místě představen plukovník Otakar Foltýn, koordinátor strategické komunikace vlády. Dále Bohumil Kartous, prezentován jako publicista, spisovatel a mluvčí Českých elfů, kromě toho ale působí jako místopředseda spolku NELEŽ a také jako poradce ministra školství Mikuláše Beka.
Pořádající spolek Novinářský inkubátor zastupoval Tomáš Bouška. Sestavu doplňovala redaktorka Respektu Ivana Svobodová a novinářka Kateřina Procházková jako moderátorka.
Při debatě probíhající v sobotu večer zazněla řada pozoruhodných výroků. Redaktorka Respektu prohlásila, že pravda je to, co píše Respekt, její kolegyně Procházková se divila, jak je možné, že starší generace, která zná propagandu z Rudého práva, dnes naskakuje na propagandu podobnou.
Bouška hovořil o spáse a naději v mladé generaci. „Když je budeme pravidelně seznamovat s tím, co jsou korektivy na sítích, tak oni nás budou pravidelně seznamovat, jak s tím pracují.“
Zombíci koušou. Třeba příkopy a karanténa
Hlavní slovo měl ale Otakar Foltýn. Na Boušku reagoval výkladem, že třeba s českými důchodci, kteří věří řetězovým mailům, nemá smysl ztrácet čas. „Vysvětlovat tomu člověku, že fakta jsou jiná, je zbytečné, protože on v tom žije. Je to velmi dlouhé, náročné a nemůže to dělat stát. U většiny lidí, kteří tomu propadli, je to již nevratný proces v krátkém časovém období. Uvědomme si, že jim nepomůže říkat, že nemají pravdu. Je to o emocích, ne o informacích,“ uvedl koordinátor strategické komunikace.
Postupem debaty a večera se ale zaměstnanec vojenské prezidentské kanceláře rozjížděl ještě více. Mimo jiné vykládal, že v této zemi máme „čtyři procenta zombíků a sviní, které nepřesvědčíme“.
Proti těmto lidem se podle něj společnost musí bránit. „Jsem obviňován z toho, že hloubím příkopy. Já to budu dělat dál, protože mezi tou malou skupinou lidí jsou zombíci na poli informační války. Oni koušou své okolí, nakazí je svojí frustrací, nasraností, strachem a antisystémovostí,“ vysvětloval.
Pak se pustil do úvah, že těmto lidem chybí inteligence nebo pracovitost, aby uspěli v systému samostatnosti a odpovědnosti. Takže tu chtějí vybudovat systém, který bude postaven na loajalitě, jako je v Rusku nebo v Číně.
Na tyto „svině, které už se staly nepřáteli vlastního státu“, je potřeba hluboký příkop a „karanténa“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo