Dle Šlachty k založení oddělení zabývajícího se kyberzločinem vedla kauza Ebola, která začala v říjnu 2014. „Někdo začal mailem posílat výhrůžky, že když mu nezaplatíme v bitcoinech sedm a půl tisíce, což bylo asi 30 milionů korun, vypustí na různých místech virus eboly a nakazí touhle smrtelně nebezpečnou chorobou tisíce lidí,“ píše.
Virus měl být údajně propašován z Afriky. Policisté se snažili navázat komunikaci, ale marně, takže se pak radili s náměstkem ministra zdravotnictví a hlavním epidemiologem. Ti je ujistili, že ebola má jiný mechanismus šíření. A když nezaplatili, vydírání utichlo, ale pouze na čas. Po třech týdnech pak dorazily podezřelé zásilky vysokým činitelům státu, např. policejnímu prezidentovi, tehdejšímu ministrovi vnitra Chovancovi či velvyslankyni na Slovensku Livii Klausové.
Jednalo se dle Šlachty o obálky vystlané polystyrenem, v nichž byla ampule s látkou, která se později ukázala být jedem na bázi kyanidu. Ampule byly prý profesionálně zabalené, ale pokud by je někdo z adresátů otevřel, mohlo dojít k otravě přes páry z jedů, množství bylo smrtelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas