Internetem koluje video z Evropského parlamentu, ve kterém se řešila otázka vlaječek na stolech europoslanců. Video sdílel například europoslanec SPD Ivan David. Italský europoslanec Marco Zanni (Liga) v něm hovoří o zákazu vlaječek pocházejícím od předsedy europarlamentu Davida Sassoliho. Zajímalo ho, na jakém základě tak předseda rozhodl, a prohlásil, že jeho frakce (Identita a demokracie) bude dále vlaječky na svých místech mít.
Předsedající Katarina Barleyová, zvolená za německou Sociální demokracii, pak požadovala, aby, dokud platí, rozhodnutí předsedy bylo respektováno. Nicméně, italský europoslanec trval na tom, že se nejedná o transparenty, které jsou dle jednacího řádu zakázány, a že se nejedná ani o nic, co by narušovalo pořádek v jednacím sále. Německá europoslankyně však pravila, že nyní nedojde k rozpravě na toto téma a že se europoslanec může obrátit na předsedu Sassoliho, který vlaječky zakázal, ale do té doby mají prý europoslanci dodržovat zákaz předsedy.
Britský europoslanec s vlaječkou před sebou pak měl procedurální připomínku, ale Barleyová řekla, že dokud se nebude řídit nařízením předsedy, tak nebude pokračovat v diskuzi. „Nechte ho mluvit,“ skandovali další britští poslanci s vlaječkami, na což Barleyová odvětila, že v promluvě mu brání právě skandující poslanci, kteří se neřídí pokynem předsedy. „Řiďte se jím, nebude problém,“ pravila Barleyová.
Rumunská europoslankyně pak svým kolegům připomenula, že dle řádu nesmějí mít na stole ani láhev s vodou. „Ale můžete si je dát decentně pod stůl a tam vás budou reprezentovat,“ pravila na účet europoslanců, kteří vlaječky chtěli zachovat. Ze sálu se ozvalo, že vlajka opravdu není láhev s vodou. Labouristický europoslanec Richard Corbett pak citoval z Wikipedie, že tzv. banner může být i vlajka, takže je předseda europarlamentu v právu, i když se nemusí jednat o moudré rozhodnutí. Barleyová však mínila, že nejde o to, jaká je definice banneru, ale o to, že když předseda europarlamentu dospěje k rozhodnutí, tak toto rozhodnutí musí být respektováno do jeho zrušení. „Tak jednoduché to je,“ pravila a dodala, aby se všichni uklidnili, že je čtvrtek a všichni už se nepochybně těší domů. Celý záznam je uveden v protokolech europarlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas