Začneme zprávou o tom, že na Slovensku byl zadržen takzvaný dezinformátor Pavel Zítko, který je ve vydávací vazbě a bude předán do vazby v Česku. „To by byla celkem nezajímavá zpráva, kdyby si člověk aspoň trochu neprostudoval informace, které se k tomu vztahují. Pro pana Zítka, který se patrně opravdu skrýval před českými úřady, aby mu nebylo možno předat zatykač nebo předvolání k vyšetřování, neboť se dopustil velmi zvláštních činů, které spíše než zločiny připomínají činy z hlouposti nebo z osobnostní nevyrovnanosti, což by možná efektivněji řešil příslušný odborný lékař než policie. Na Seznam Zprávách jsem se dočetl, že byl viněn ze šíření poplašné zprávy, a to v souvislosti s covidem v období lockdownů. Píše se zde, že během nejtvrdších opatření proti šíření nemoci covid-19 šířil výmysly o samotné chorobě a později o očkování. Plus k invazi na Ukrajinu opakovaně podpořil režim vládce Vladimíra Putina,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Je zde také uvedeno, že krom toho, že chtěl kandidovat na prezidenta, což se mu nepodařilo, neboť neměl dostatek občanských podpisů, takže ho ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, se dopustil poměrně dramatického činu, a to, že vyrazil dveře, když se přetlačovali podporovatelé bývalé novinářky Peterkové u soudu v Praze. „Krom toho, jak tady čtu, hlasitými projevy a skandováním u obvodního soudu pro Prahu 8 spolu s dalšími vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi, který byl obžalován za pronásledování šéfa Česká lékařské komory Milana Kubka, a také dalším pánům, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flégra. Když to sečtu a podtrhnu, tak mi z toho anamnéza pana Zitka vychází docela jednoduše,“ tvrdí mediální analytik s připomenutím vypjaté atmosféru v čase covidu, kolem vakcinace nebo lockdownů.
Mediálně přepálený pokus vytvořit kauzu s velkým K
Tehdy se plnila náměstí, vystupovaly známé osobnosti typu rockových zpěváků nebo hereček, a to na protest proti vládním opatřením. „Atmosféra byla skutečně velice nervózní a vypjatá. Není divu, že lidé zřejmě i typu tohoto pána podlehli vnitřnímu puzení vzít to poněkud více od podlahy, zvýšit hlas a případně se účastnit nějakých demonstračních aktivit. Nicméně jsem se nikde v tomto článku nedozvěděl, že by se měl dopustit skutečně vážného trestného činu. Přitom se ta kauza tváří, jako kdyby dostali masové vrahy nebo dlouho hledané podezřelé z opravdu závažných aktivit. Z této množiny je tam jmenována jediná aktivita, a to podezření ze zpronevěry v souvislosti s případem firmy Tycoon69, která údajně nabízela zájemcům investice na neexistující kryptoměnu. Policie zatím nedošla ve vyšetřování této věci k ničemu, tak si policisté podle svých tvrzení lhůty prodloužili a budou ve vyšetřování pokračovat,“ popisuje Petr Žantovský.
To by potom dávalo smysl, ale pak v titulcích článků nemělo stát, že našli dezinformátora na útěku, ale pachatele zpronevěry na útěku. „U pachatele zpronevěry bych to pochopil, ale u dezinformátora mi to připadá, že se hledají nepřátelé špendlíčkem, aby bylo na koho ukázat. Aby se řeklo: ‚Tento člověk se dopustil verbálního činu, kterým udělal to či ono, popřel covid-19, podpořil nějakou obžalovanou novinářku a podobně‘. Takhle mi to připadá, aniž bych pana Zítka znal, aniž bych jakkoliv sympatizoval s jeho aktivitami, že je to uměle vytvořený případ. Posuzuji to jenom zvenčí jako mediálně přepálený pokus vytvořit kauzu s velkým K. Opakuji, panu Zítkovi a naší justici by určitě spíše ulevilo, kdyby celou věc šetřili odborníci z medicíny než orgány činné v trestním řízení. Ale už jsme v takovém světě, tak se asi nemůžeme divit ničemu,“ míní mediální odborník.
Petr Pavel ctí psaná i nepsaná demokratická pravidla
Asi nejbizarnější článek na téma, jakým způsobem vnímat protagonisty minulého režimu v režimu dnešním, našel v těchto dnech na serveru iRozhlas. „Ten v podcastu s názvem Stoupenci se v jednom z čerstvých dílů zabývá dvěma postavami, a to Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. Autorsky za tím stojí Adam Drda a Mikuláš Kroupa. Když řekneme syn Daniela Kroupy, tak víme z jakého jsou ideologického kadlubu. No ale to není to nejpodstatnější. Zajímavé je, že poměrně přesně popisují průběh kariér obou pánů za minulého režimu. Tedy že zatímco Andrej Babiš pocházel z rodiny působící v zahraničním obchodu, tak Pavel pocházel z vojenské rodiny. Otec Andreje Babiše byl významný ekonom, otec Petra Pavla byl plukovník Josef Pavel. Oba, myslím tím mladé pány Pavla a Babiše, osud samozřejmě zavál do KSČ a po roce 1989 zase z KSČ pryč,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Autoři Kroupa s Drdou si kladou otázku, v čem je mezi nimi rozdíl, proč se Petr Pavel jeví lidem přijatelněji než Andrej Babiš. „A na to vymysleli naprosto geniální vysvětlení. To jsem ještě neslyšel, proto mě to velmi překvapilo, neboť pracují s tradičním českým předsudkem o sousedově praseti. Když se já špatně starám o své prase a soused lépe, takže jeho praseti se daří dobře, zatímco moje chřadne, tak já místo toho, abych se lépe staral, hlásám, že by bylo dobré, kdyby to sousedovo prase chcíplo. To je staré známé pořekadlo. A oni na tom postavili teorii, že Petr Pavel je pro náš lid přijatelnější, protože – cituji – ‚ctí psaná i nepsaná demokratická pravidla‘. Nevím, jak k tomu přišli, čím se to projevilo. Jestli tím, že byl plukovník Foltýn zapůjčen jako ideová posila na Úřad vlády, aby dle mého názoru možná i kontroloval, co tam dělá premiér, aby měl prezident generál Pavel dostatečný dozor a dostatečné množství informací. To jsou možná ta psaná i nepsaná demokratická pravidla,“ přemítá mediální analytik.
Očištěný demokrat, co svlékl jednu a navlékl jinou uniformu
Ale není si tím jist, protože v posledních letech se začíná ztrácet přesná představa o tom, co to jsou demokratická pravidla, respektive co je demokracie. „Proti tomu Pavlovi, který ctí ta pravidla, stojí dle zmíněných autorů Andrej Babiš, který – cituji – ‚koncentroval v minulých letech obrovskou ekonomickou, mediální, politickou moc, že to žádná demokracie nemůže bez úhony přežít a jiní politici tomu mohou jen velice obtížné konkurovat‘. Jinými slovy se zde říká, že Babiš byl šikovný podnikatel, který různými způsoby přišel k poměrně velkému majetku, zaměstnává desítky tisíc lidí, platí miliardy na daních a je to jeden nejúspěšnějších kapitalistů polistopadového období. Můžeme si myslet, že jeho podnikání bylo chvílemi příliš navázané na veřejné zdroje, ať už naše či evropské, koneckonců o tom byla kauza Čapí hnízdo, která vyšla do vytracena, ale to jsou pěťáky mezi těmi miliony a miliardami, co se tam nashromáždily. Čili dospíváme nutně k tomu sousedovu praseti,“ vysvětluje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník