„Policie musí hledat trestné příspěvky na internetu.“ Bradáčová ostře. Bavila se s Bangou

23.06.2021 14:05 | Zprávy

Server Romea.cz poměrně často řeší nenávist na sociálních sítích. Nedávno o tomto tématu diskutoval novinář Patrik Banga s vrchní státní zástupkyní v Praze Lenkou Bradáčovou. Banga si posteskl, že když budou vedle sebe články o Romovi, který ukradl 50 korun, a podnikateli, který okradl stát na daních o dva miliony, víc nenávistných komentářů bude u Roma. Dle Bradáčové policie na internetu dostatečně nehledá příspěvky, které splňují rámec trestného činu. Ale zároveň by se podle ní mělo více používat civilní právo a přestupkové řízení.

„Policie musí hledat trestné příspěvky na internetu.“ Bradáčová ostře. Bavila se s Bangou
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v rozhovoru s novinářem Patrikem Bangou

Bradáčová poznamenala, že země v minulosti postižené komunismem mají velkou citlivost na omezování svobody slova. Ale hranice svobody projevu je dle ní tam, kde zasahuje do práv někoho jiného. Uvedla, že je rozdíl mezi cenzurou a odpovědností za to, co člověk říká či píše.

Patrik Banga pak připomenul článek Vlasteneckých novin „Jedenáct cikánů mínus“. Autora prý zná a v minulosti mu dotyčný údajně vyhrožoval a rasisticky mu nadával, ale vždy se oháněl svobodou slova s tím, že je publikuje na svém webu. Bradáčová uvedla, že s tím, co je zakázáno, má každý povinnost se seznámit a dodala, že tu nejde jen o trestný čin vyzývání k násilí vůči některým skupinám obyvatel, ale je možné použít i nižší normy, tedy že se může jednat o přestupek. A citovala Karla Havlíčka Borovského, který prohlásil: „Oznámiti své myšlenky spoluobčanům musí býti možno.“ Ale také dodal: „Kdo se tím ale provinil, budižto lži rozšiřuje nebo někomu jinému ublíživ, budiž jako za každý jiný přestupek potrestán náležitým soudem.“

„Když bych vás vzal za slovo, tak když si prohlédnu internetovou diskusi pod články o Romech o homosexuálech, tak bych musel trestat tisíce lidí. Protože ta celospolečenská nálada je bohužel taková, že z praxe, když máte text o tom, že Rom ukradl padesát korun, a vedle toho text, že podnikatel okradl stát o dva miliony na daních, tak u toho Roma bude 1000 příspěvků, u toho podnikatele 150 příspěvků. Tu diskusi prostě nechcete číst. A to samé je na tom Facebooku a na sociálních sítích obecně,“ uvedl Banga a ptal se, zda si dotyční neuvědomují, že páchají trestný čin nebo přestupek.

Podle Bradáčové je potřeba důsledně používat právě přestupky. Řekla, že když lidé vidí něco, co se jim nelíbí, tak se to snaží změnit přes trestní právo. Ale to přitom má být poslední instancí řešení konfliktních situací, naopak by se dle vrchní státní zástupkyně měly používat např. žaloby na ochranu osobnosti.

Zmínila, že internet navozuje falešný pocit anonymity, ale ten je falešný, protože se jedná o veřejný prostor. „Přístup ke komentářům mají statisíce, miliony lidí. Tak jak internet tento moderní svět propojil,“ pravila Bradáčová. Podle ní se musí začínat už ve škole a učit děti k úctě k právům, úctě k ústavě a právnímu systému. Anonymita prý dodává lidem odvahu, ale sama anonymní komentáře považuje za zbabělost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …