Weigl ve svém komentáři připomíná, že na konci května činil schodek státního rozpočtu už rekordních 271 miliard korun, a někdy během června proto překoná schválený roční deficit 295 miliard korun. Situaci očividně nedokáže zachránit ani nedávno zveřejněný a hojně diskutovaný konsolidační balíček, který většinu úspor projektuje až do příštího roku.
Podle Weigla je za tím vším vidět zejména nekompetentní vedení v čele s premiérem Fialou a ministrem financí Stanjurou, kteří nejsou dobrými ekonomy, schopnými politicky správně vysvětlovat nutnost opatření. „Zoufalství, do kterého přivádí hospodářská politika současné vlády i její původní skalní příznivce, má nepochybně více příčin, ale jednu z hlavních vidím v tom, že Fialova vláda plně akceptovala dnešní evropský nárokově dotační přístup k hospodaření a že v ní navíc nesedí žádný politik, který by měl dobrou ekonomickou kvalifikaci, kterou by spojoval s politickým citem a instinktem,“ tvrdí Weigl.
„Provést zemi obtížným obdobím zhoršených vnějších podmínek a rostoucích rizik a připravovat a prosazovat bolestivé hospodářské reformy je primárně zásadní politický úkol, který nelze nějak outsourcovat na nezávislé odborníky a experty ani na byrokraty. Ekonomické reformy a úsporné balíčky nejsou pouhými cvičeními v oboru aplikované ekonomie, jejich politická dimenze je stejně, možná i více, důležitá než jejich vlastní odborný ekonomický obsah. Sebelépe zamýšlená ekonomická opatření, která nedomýšlejí politické dopady a nejsou dobře komunikována, nemohou mít zamýšlené účinky, protože se je nepodaří prosadit či dotáhnout do konce a politická cena za to bude ohromná,“ má jasno Weigl, že balíček je nedostatečně komunikován.
Současná česká vláda podle Weigla špičkové politiky s dobrou ekonomickou erudicí postrádá. „Nepatří k nim premiér a bohužel ani ministr financí. Celá situace je navíc nesmírně zkomplikována pětikoaličním charakterem vládnutí ODS s dalšími čtyřmi malými stranami. Jejich pohyb na hranici parlamentní existence a závislost na koaličním modelu je sice vládním tmelem, ale přesto je tento politický půdorys pro nějaké odvážné a promyšlené manévry v oblasti hospodářské politiky krajně nevhodný,“ je přesvědčený Weigl, že zapotřebí by v aktuální situaci byla mnohem zásadnější fiskální rozhodnutí, která by musela být lépe vysvětlena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma