„Předjímání výsledků voleb. Protekce vládních stran.“ ČT má problém. Nastoupila advokátka

09.06.2024 12:36 | Monitoring

Senátorka a advokátka Jana Zwyrtek Hamplová podává kvůli předvolební superdebatě České televize podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) spolu s právním stanoviskem. V debatě vystoupilo sedm lídrů sněmovních stran, a to v poměru, kdy proti dvěma zástupcům opozičních stran vystoupilo pět zástupců ze stran a hnutí vládní koalice.

„Předjímání výsledků voleb. Protekce vládních stran.“ ČT má problém. Nastoupila advokátka
Foto: ČT
Popisek: Lídři sněmovních stran v Superdebatě ČT

Poslední předvolební debaty České televize v předvečer před otevřením volebních místností pro eurovolby se zúčastnili předsedkyně a předsedové stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně. O evropské budoucnosti a vizi diskutovali předseda Pirátů Ivan Bartoš, lídr ODS Petr Fiala, 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan, předseda hnutí STAN.

Členka horní parlamentní komory Jana Zwyrtek Hamplová proto podává podnět na RRTV za porušení zákona o České televizi a to za nevyváženou předvolební Superdebatu. Jeho součástí je i právní rozbor toho, co a jak bylo všechno porušeno. „Dovoluji si poskytnout Radě pro rozhlasové a televizní vysílání přehled zákonných ustanovení, která v době předvolební (volby do Evropského parlamentu ve dnech 7. až 8. 6.2024) dle mého názoru porušila ve svém vysílání, a zejména pak při závěrečné předvolební debatě. Přijměte tento přehled s právním výkladem (právní stanovisko) pro usnadnění své práce při projednávání podnětů v této věci,“ uvádí právnička.

Česká televize se dopustila porušení zákona, když umožnila účast v televizních diskusích pouze předem vybrané, úzké skupině politických subjektů, a tím předjímání výsledků voleb. „Lidem byly představovány jen vybrané politické síly, a to dle jednoho volebního průzkumu, který nemohl být objektivním ukazatelem, když navíc zástupcům většiny politických sil bylo znemožněno představit se ve veřejnoprávní televizi a tím voliče zaujmout (ať pozitivně nebo negativně).

Byla jim tedy odepřena stejná šance, jakou dostaly jiné volební subjekty, a tím byl volební souboj na půdě veřejnoprávní televize od počátku zcela nerovný. Postup, který si může dovolit televize soukromá, si nesmí dovolit televize veřejnoprávní,“ uvádí Jana Zwyrtek Hamplová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prosím neoznačujte VLÁDNÍ televizi za Českou, je protičeská, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseročníkjenapadesít , 09.06.2024 13:29:02
stejně jako tato vláda!

|  31 |  0

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …