„Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

27.11.2020 12:25 | Zprávy

Navzdory vládním protiepidemických opatřením majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel ve čtvrtek 26. listopadu provoz hospody. Kolem osmé večerní v restauraci policie nalezla třináct lidí a zahájila šetření. „Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít,“ vzkázal vládě majitel prostřednictvím kamer televize CNN Prima News. Své kroky hájí tím, že chrání své hospodářské zájmy. Věří, že současná opatření může změnit Ústavní soud, protože se domnívá, že nejsou podle listiny základních práv a svobod. Pokud by mu úřady podnik zavřely, je připravený žalovat vládu.

„Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš
Foto: Hans Štembera
Popisek: V důsledku zpřísnění protipandemických opatření smějí hospody a restaurace prodávat jídlo a nápojepouze z okýnka. Konzumace alkoholických nápojů je na veřejných prostranstvích zakázána

K otevření restaurace i přes zákaz majitele vedl také vládní chaos v případě rozvolňování opatření. „Rozhodl jsem se ve středu večer, že ve čtvrtek otevřu, protože vláda nám řekla jasně, že otevřeme v pondělí, ale s tím, že nám to možná řekne až v neděli. My nejsme schopní takhle rychle reagovat na jejich nařízení,“ sdělil v pořadu 360° moderátorce Pavlíně Wolfové majitel restaurace Jakub Olbert.

Restauraci otevřel ve čtvrtek ráno a večer už zasáhla policie. „Právě odchází početná jednotka státní policie, která sem přijela a zajistila veškeré naše zaměstnance i kolegy, kteří přijeli. Sebrali identitu všech lidí a chtějí nás nějakým způsobem arestovat,“ popisoval majitel restaurace Šeberák živě na dálku situaci.

Přiblížil, kolik hostů se v restauraci nacházelo. Když přijela policie, byli v ní prý čtyři hosté. „Byli u nás čtyři štamgasti. Plus tři lidi, kteří jsou u nás zaměstnaní,“ upřesnil. Během dne se v restauraci podle Olberta vystřídalo asi 30 lidí. „Prokázali občanskou neposlušnost a dali si u nás jak jídlo, tak pití. Bohužel při poslední objednávce zasáhla policie,“ vysvětlil.

„Je to věc, která je proti vládnímu nařízení a která nás, a hlavně mne, uvádí v trestní právo. Jsem si toho vědom a budu nést následky,“ řekl Olbert odhodlaně a podotkl, že si „není jistý, že současná nařízení jsou v souladu s listinou základních práv a svobod“.

Za porušení nařízení hrozí pokuta až tři miliony korun nebo ztráta licence. To prý spočítáno nemá. „Ale když takovou pokutu dostaneme, počítám s tím, že restaurace zkrachuje,“ sdělil.

Následně ve čtvrtek večer oznámil, že v pátek otevře hospodu znovu. „Zítra máme otevřeno stejně jako dnes, takže policii vzkazuji: Budu mít otevřeno, přijďte pro mě a můžete mě pravděpodobně zavřít,“ uzavřel majitel pražské restaurace Šeberák.

Do restaurace ve čtvrtek večer vyrazilo hned několik policejních hlídek, na místo přijelo mimo jiné i družstvo speciální pořádkové jednotky. Policisté pak během řešení celé situace uzavřeli přístupovou cestu, aby se do restaurace nedostali další lidé.

„Uvnitř policisté ztotožnili třináct lidí. Na místě bylo uloženo několik pokut a jednání většiny účastníků pak bude řešit příslušný správní orgán,“ sdělil Novinkám policejní mluvčí Jan Rybanský.

Otevření restaurace majitel avizoval již ve středu na svém facebooku, kde navíc argumentoval tím, že se musí řídit zákony hovořícími o odpovědném hospodaření s firmou. „Vážení zákazníci, vzhledem k chaosu, který naše vláda dělá, musím přistoupit k opatření, které vyplývá ze zákonů a hlavně z potřeb finančího úřadu. Toto nařízení říká, že se jako jednatel s. r. o. musím chovat zodpovědně a hlavně úmyslně nečinit škody na hospodaření a majetku mnou řízené s. r. o. Tak praví zákon,“ dodal s tím, že je možné, že ústavní soud shledá současná opatření za nezákonná.

„Proto jsem se rozhodl, že zítra otevřu. Omlouvám se všem, kteří jsou přesvědčeni, že naše hostinské služby jsou také rizikové pro přenos chřipky. Já už dále čekat nemohu. Doufal jsem, že mí představitelé vědí, co činí. Ale není tomu tak. Proto zítra přijměte pozvání na dobré točené pivo, kance či husu,“ zval majitel lidi do své restaurace.

„Tak chlapi, ukažte kule a dejte si u nás veřejně pivo. Za korunu. Rád bych našim představitelům, ukázal, že kule ještě máme. Jakub,“ lákal k návštěvě restaurace i v dalším příspěvku.

Štamgasty, kteří do restaurace dorazili, představil jako uchazeče na pohovor. „Tak přátelé, je to podivné. Na dnešní pohovor přišlo už 10 uchazečů. Bohužel ani jeden z nich nezůstal. Vypili pár piv a odešli. To je strašná doba, Andreji. Ještě, že jsi vypnul to EET. Díky,“ informoval Olbert o návštěvnosti restaurace ještě během čtvrtečního odpoledne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

13:03 Pekarová varuje před ovlivněním voleb. Lidé se obávají, že je zruší, když „nedopadnou“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) varuje před možným zahraničním zas…