„Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ Rusko se zlobí. A koná

08.03.2019 13:45 | Zprávy

Ačkoli se často ukazuje na Rusko a jeho dlouhodobou a obávanou hru dezinformačních kampaní, které vede proti státům EU, nyní sám ruský parlament projednává sérii zákonů zaměřených proti „šíření dezinformací“, informovaly ve svém pátečním vydání Lidové noviny.

„Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ Rusko se zlobí. A koná
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Nedávno se mluvčí moskevského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová rozčilovala nad spojitostí mezi epidemií spalniček a informační válkou. Článek na webu Rádia Svoboda (RFE-RL) o možné roli ruských internetových trollů v kampani diskreditující očkování označila za pokleslou americkou propagandu. „Proč musí Američané šířit tento bláznivý škvár?“ běsnila.

Web RFE-RL přitom prý zmínil pouze studii amerického časopisu American Journal of Public Health, která říká, že ruským státem placení diskutéři na Twitteru agitují proti očkování.

Rusové se tak rozhodli, že musí ochránit společnost před tímto typem zpráv, jelikož je mnozí vnímají jako nepřátelskou propagandu. Pomoct jim v tom mají novely zákonů, které právě procházejí ruským parlamentem. Ty zpřísňují postihy za šíření toho, co stát definuje jako falešnou informaci.

Na podněty generální prokuratury bude dohlížet a rozhodovat cenzurní úřad Roskomnadzor, který bude moci materiál zablokovat, smazat a udělit podnět k administrativnímu trestu v rozmezí od 30 tisíc do 1,5 milionu rublů (10 tisíc až půl milionu korun), uvádí Lidové noviny. Když však uživatelé a média svou chybu rychle napraví, mají prý šanci se ještě trestu vyhnout.

Od prvního do třetího čtení putovala novela jen dva měsíce. Další norma pak přitvrzuje v případech hanobení státních symbolů a institucí. Zde bude hrozit pokuta do 300 tisíc rublů (100 tisíc korun) či 15 dnů vězení. Přijetí norem o dezinformacích ale každopádně odpovídá trendu poslední doby v ruské společnosti, kde se šíří nedůvěra ke všemu – a to jak k západnímu, tak i k tomu, co vychází od vlastních představitelů, uvádí noviny.

Oba zákony vyvolaly ve Státní dumě bouřlivou diskusi. Proti se postavili komunisté a Liberálně-demokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského. „Bojovat není potřeba s fake news, ale s nedůvěrou k představitelům státní moci,“ prohlásil komunistický poslanec Alexej Kurinnyj. Přesto novela o šíření falešných zpráv prošla drtivou většinou 322 ku 78 hlasům. Pro totiž byla strana Jednotné Rusko i levicové Spravedlivé Rusko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…