Klíma nejprve připomněl, že z téměř tří tisíc zpráv, které se v Sobotkově e-mailové schránce nacházely, byl zveřejněn jen zlomek. Pokud se spekuluje, že ty nezveřejněné se mohou stát nástrojem vydírání premiéra, má k tomu co dodat.
Zřejmě z legrace totiž Klíma píše: „Shodou okolností se mi totiž dostal do ruky jeden z dosud nezveřejněných e-mailů. Přestože totožnost odesilatele je poněkud nečitelná, protože se skládá z podivných znaků, už oslovení napovídá, odkud zpráva přišla,“ píše a předkládá fiktivní dopis ze Sobotkova e-mailu.
"Vime, ze lepsi cinsky doktor než tibetsky saman"
Klíma naznačuje, že přišel z Číny. Ve fiktivním dopise se totiž mimo jiné píše: „Moc me libilo, jak ty povidal: Tibet potreboval civilizaci! My soc dem vime, ze lepsi cinsky doktor nez tibetsky saman, lepsi cinsky ucitel nez tibetsky mnich a lepsi cinsky nakladni automobil nez tibetsky oslik. I obrneny! A hlavně: lepsi poradek a klid nez cary mary Shaolin. To hodne opakuju nasim soudruzi.“
Čínský pisatel Sobotkovi vyčítá špatnou zkušenost s Jaroslavem Tvrdíkem, který se intenzivně v česko-čínských vztazích angažuje: „Ale proc ty me varoval ne pred tim Jaroslav? Kdyby ja vedel, co znamena Tvrdik v cestine, byl by ja vic ostrazity. Kdyby ty ja povidal, jak on boss aerolinie a penize masakr, byl by ja jeste vic ostrazity. … Horsi nej je ta Jaroslava investice do fotbal Slavia. Proc on řekl ne mi: Mily Si, Slavie je dul bez dna na peníze a pech-klub navic. ... Slavie zacala kupovat fotbalisti – a hned hnuly akcie. A hned strhly jiny akcie. Az v Americe otřáslo ten vas blby Eden! Zadny Eden! Peklo!“ píše Klíma a v humorné nadsázce tak spojil Tvrdíkovo neslavné účinkování v Českých aeroliniích, jeho roli při zprostředkování vstupu čínských investorů do pražské fotbalové Slavie a současný pád čínských akcií.
„Odkud zmíněný e-mail přišel, je víceméně jasné z kontextu. Stejně jako křestní jméno Si – někteří sinologové tvrdí, že i Ting a ještě jiní, že jen Pching na konci...,“ uzavírá Klíma dnešní Poslední slovo Lidových novin náznakem, že fiktivní dopis napsal Sobotkovi sám čínský prezident Si Ťin-pching.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam