„Bojím se, že si lidi vůbec neuvědomují, jak vážná je situace a Putin ještě atomovku může někam prsknout," sdělil hlavní organizátor projektu Pomoc lidem z Ukrajiny, v jehož rámci proběhlo v divadle Semafor dětské představení, a předseda Spolku pro vědu a výzkum Jiří Michalička. Akce se zúčastnily české a ukrajinské děti s maminkami a bylo veselo.
Pásmo písní a gagů
Včerejší představení bylo vlastně takovým pásmem známých písniček, včetně semaforské Babety, a různých gagů. Hodně zpívali herečka Anna Julie Slováčková a herec Felix Slováček mladší, tedy dcera a syn slavného klarinetisty a saxofonisty Felixe Slováčka a herečky Dagmar Patrasové.
„Válka je hrůzná. Ať jsou jakékoliv problémy, neměly by se řešit vojensky. Rusko to přepísklo a mělo by s tím přestat. Ve válkách vždy trpí nejvíce děti, což mi trhá srdce. Jsem táta od dvou kluků, takže se snažím pochopit pocity rodičů na Ukrajině," řekl Slováček junior ParlamentnímListům.cz a dodal: „Můj názor na Rusko to nezměnilo. Mám mezi Rusy spoustu kamarádů. Nicméně vedení Ruska a lidi, co invazi na Ukrajinu a střílení do civilistů schvalují, nepochopím. Nebudu házet všechny Rusy do jednoho pytle, ale násilí prostě nemám rád."
Právě on zorganizoval zmíněné divadelní představení s tím, že se snažil pomoci, ale jde jen o kapku v moři. Na pódiu se mezitím objevil mim Martin Sochor, namoučnil si tvář a předvedl celou škálu různých pocitů - strach, zlost, radost a tak dále. Před koncem vystoupil také břichomluvec Zdeněk Polach, který v osmdesátých letech pracoval jako sólista prestižní Moulin Rouge v Paříži. Dětské publikum si samo vyžádalo loutku miminka Matýska a oba se pak omluvili, že budou mluvit rusky, což asi ukrajinské obecenstvo moc neocení, ale ukrajinsky prostě neumí. A rozjeli parádní show.
Rozveselit ukrajinské děti
„Dnešní akce se konala proto, že jsme chtěli podpořit ukrajinské děti z oblastí bojů. Bohužel se často zapomíná na šrámy na duši, které ty děti mají. Mám dva spolužáky ze Sýrie a viděl jsem, jak jejich děti trpěly za tamních bojů. To by se prostě stávat nemělo. Vždy se to dělalo tak, že se mocní sešli na louce, tam spolu bojovali a poddaní se dozvěděli výsledek. K tomu bychom se měli vrátit. Ať si to vyřídí mocipáni mezi sebou a netahají do toho obyčejné lidi. Život už je pro mnohé tak dost těžký a válka z něj dělá úplné peklo," řekl Michalička s tím, že důvodem představení bylo hlavně děti rozveselit.
Spolek pro vědu a výzkum, kterému předsedá, chce také lobbovat u vlády, aby v Česku nastartovala bytovou výstavbu, protože jestli tady mají Ukrajinci déle zůstat, tak toho bude potřeba. „A to i pro chudé Čechy, kteří na komerční bydlení nedosáhnou," dodal s tím, že v Rusku se vždy přemýšlelo jen po mocenské linii a na lidi se nikdy nebral moc velký ohled. Československo bylo za SSSR jen další svazovou republikou s rozšířenou autonomií, a když začalo chtít jít vlastní cestou, tak sem přijely tanky.
Herečka z Kyjeva
Divadelního představení pro děti se zúčastnila i herečka z Kyjeva Katarina Manko, která do Prahy dorazila osmnáctého března. Přijela sem s tetou a příbuznými. „V současnosti je situace na Ukrajině do jisté míry stabilizována, ale je to jen na chvíli. Do budoucna předpokládám, že se to změní, protože Rusko je připraveno k dalšímu pokračování invaze. Je to smutné, ale bohužel je to tak. Nevíme, co se děje v Putinově mozku, ale zatím se mi zdá, že neví, co si s válkou počít, protože Ukrajinci se brání velmi hrdinsky. Putin nemůže Ukrajinu obsadit, protože se přeživší budou vždy bránit," prohlásila.
Nakonec na pódium vyšli všichni účinkující v čele s Dádou Patrasovou a hromadně zazpívali její písničku Nám se na tom světě líbí. Mimo jiné s v ní zpívá: „Nám se na tom světě líbí a tohle všechno zničit byl by hřích. Ten největší hřích vás všech dospělých."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský