Hostem druhé části Otázek Václava Moravce byl bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček a jedním z probíraných témat byl hrozící střet mezi Ruskem a Ukrajinou. Petříček věří, že je možné se konfliktu vyhnout. „Ani Rusko podle mě nemá zájem na nějakém větším konfliktu ve východní Evropě, pro ně by to bylo velmi nákladné. A myslím, že i Kreml si musí být vědom, že ta reakce, ať už Spojených států nebo Evropské unie, by na sebe nenechala dlouho čekat. Ať už formou sankcí nebo dalších ekonomických nástrojů; a není pravda, že by sankce ruskou ekonomiku nebolely,“ řekl.
A nabídl dvě zdůvodnění napětí: „Vladimir Putin od začátku svého prezidentství se snaží Rusku vrátit sebeúctu, uznání, po těch chaotických 90. letech. A toto, myslím, je pokračování stejného příběhu, kdy chce, aby svět vnímal Rusko jako velmoc, přestože Rusko nepatří mezi ekonomicky nejvyspělejší státy světa.“
Dále se Putin prý potýká s celou řadou problémů na domácí půdě. „Covid Rusko zásadně poznamenal. Jeho ekonomika také nevzkvétá. A Rusko čelí řadě sociálních problémů, jen se podívejte na nepopulární sociální reformy, které dopadly na seniory a na další skupiny obyvatel,“ mínil Petříček, že podpora Vladimira Putina není zdaleka neotřesitelná. A doplnil, že když podpora ruského prezidenta klesá, tak se pouští do „zahraničněpolitických dobrodružství“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas