Robert Šlachta popsal, že na české politice jsou nejproblematičtější média. Podle něho se často stane, že jedna třetina informací v článku či reportáži je pravda, zbytek lež. „Sjíždím samozřejmě média, internet a všechno to, co se o mně kde píše, nebo to, co se píše o politice, protože musím být připravený. Třeba před minulými parlamentními volbami ze mě dokonce udělali sirotka. Když si umíte tu informaci vyhodnotit sám pro sebe, víte, že 1/3 z toho je pravda a 2/3 ne,“ řekl Šlachta.
V médiích se podle Šlachty báli, že se Přísaha dostane do sněmovny, a tak používali podpásovky. „Báli se asi, že se do té sněmovny dostaneme.“ Podle Šlachty se proti takovým metodám špatně brání. Když nedostane politik šanci se v článku nebo reportáži bránit. „Vy to nejste schopen vykomunikovat. Máte jenom sociální sítě,“ povzdechl si. „Já jsem za ně strašně rád, protože aspoň jste schopen nějakým způsobem reagovat,“ dodal.
Šlachta poukázal na velké mediální domy. „Bohužel ta velká média vám moc prostoru nedají. Vadí mi, že se vás kolikrát ani nezeptají, napíší to a potom se to šíří a vy, když tu sílu nemáte, když jste si nekoupil mediální dům, nebo když jste neměl velký peníze, nemáte šanci,“ shrnul Šlachta a dodal, že mnozí lidé například stále věří, že co se řekne v televizi, to je pravda. A není místo na zpochybňování. A tady je pozice neparlamentního politika těžká, myslí si Šlachta.
Řeč se stočila na rok 2013 a Šlachtův zásah v Úřadě vlády. A vztáhl zásah na dnešní dobu, kdy jako předseda Přísahy má vytvářet politické vztahy, koalice, dohody. „Od té doby mám problém, že zejména politici ODS mi říkají, že se mnou nikdy nikdo žádný kamarád nebude, protože jsem občanům ukázal, jaká ta politika je zevnitř,“ řekl Šlachta. „Ukázali jsme, jak ta politika funguje, že v pondělí jsme, dá se říct, už věděli, jak dopadne jednání ve středu, a to se samozřejmě dostalo na povrch.“
Podle Šlachty se politika nedá dělat tak, že si politici v zákulisí rozdají výnosné funkce a prostě se dohodnou mezi sebou a vlastně za zády občanů. „Nikdy se nebudeme bavit, kdo klientelisticky bude sedět v dozorčí radě, kdo si z toho koláče, který patří občanům, bude chtít něco vzít. To je ten můj problém, který samozřejmě mám,“ řekl Šlachta s tím, že on bude vytvářet legislativu, jednat ve prospěch společnosti a nebude dělat zákulisní dohody na úkor společnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera