Zsolt Bayer se v minulém týdnu stal jedním z maďarských občanů, kterým byl z rukou prezidenta Janose Adera udělen řád za zásluhy.
Kromě rasistického obsahu v mnohých novinářových pracích se zdrojem kontroverze stalo i Bayerovo blízké napojení na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána. V pondělí odpoledne začala maďarská média informovat o tom, že 44členná skupina maďarských vědců, umělců a akademiků, kterým byla stejná cena udělena v minulých letech, se na protest rozhodla svého ocenění vzdát.
Bayer píše články pro pravicový maďarský plátek Magyar Hirlap a v minulosti byl několikrát vyfotografován ve společnosti předsedy vlády Orbána. Bayer rovněž spoluzaložil občanskou platformu, která v minulosti organizovala masivní provládní pouliční demonstrace.
Oceněný novinář v minulosti přirovnal nejpočetnější maďarskou menšinu (600 000 – 700 000 obyvatel), tedy Romy, ke „zvířatům“ a v jeho článcích lze často narazit na antisemitské poznámky.
Ředitel největší maďarské židovské organizace Andras Heisler již oznámil, že se chystá vrátit zpět cenu, která mu byla udělena v roce 2011. Podle svých vlastních slov nechce být „řazen do stejné kategorie s lidmi, jako je Bayer“.
„Ten novinář je rasista a antisemita, který jen škodí naší zemi šířením své nenávisti vůči Romům,“ napsal Heisler na svůj facebook.
Již v roce 2013 byl Magyar Hirlap pokutován maďarskou vládou za otištění Bayerových protiromských komentářů.
Bayer byl maďarským prezidentem oceněn za svou práci s orgánem reprezentujícím oběti komunistického režimu. Maďarský předseda vlády Orbán dal o víkendu jasně najevo, že cena zůstane v rukou majitele.
Bayer byl dále podle vládních tiskovin oceněn za „příkladnou novinářskou práci“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib