Vojáček v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa poznamenal, že pokud se podíváme na současné systémy výchovy, vzdělávání, ale i na to, jak se vyvinuly některé obory včetně medicíny, tak je vše „prakticky založeno na strachu“. Podotkl, že jde o systémy na základě nepoznaného strachu, u nichž každý ví, kde se má nacházet, a pokud by chtěl někdo „jenom trochu vybočit, tak by okamžitě mohl dostat přes prsty“.
„Pokud jsou nějaké systémy založeny na strachu, nepoznaně, nevědomě, tak přinášejí vždy neúplnost. Nejsou tam ty souvislosti, nejsou tam přesahy…“ podotkl.
Systém podle něj na doktory působí tak, aby byli ve strachu. „Určitě tomu tak je… Doktoři mají strach vybočit z toho rámce, který jim ten systém vymezuje. A v Americe je běžné, že pokud tam někdo trochu vybočí, tak se proti těm lékařům dějí nějaké právní kroky… Lékaři působí pod vlivem strachu, což přináší hodně strachu do toho léčebného procesu,“ vylíčil s tím, že nevidí v příštích letech naději na změnu.
K aktuální mladé generace pronesl, že vnímá, že děti jsou „takový lakmusový papírek, jak to tu vedeme“. „Vysvědčení je tak čtyři mínus, protože mladá generace má tendence, které jsou za mě spíše patologické,“ zhodnotil.
Mladí lidé dle lékaře mají tendence unikat ze současného světa, přičemž Vojáček jmenoval, že to může být i skrze to, že mají problém si objednat v restauraci, sebepoškozují se či si „neustále mění pohlaví“. „My jako dospělí bychom měli převzít tu zodpovědnost. To je za mě kompetence dospělých, kterou bychom měli mít. Místo toho, abychom řekli, že jsme to tady fakt pro děti pos*ali, jeli jsme si nějakou svoji linku… a vytváříme pomalu kliniky na změny pohlaví. To je zbavení se zodpovědnosti a řešení toho, co se děje,“ kritizoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas