Server Bloomberg publikoval analýzu kondice Evropské unie a došel k jednoznačnému výsledku. Pokud nedojde k okamžité transformaci, projekt Evropské unie se začne propadat do bezvýznamnosti a chudoby. EU je nyní podle odborníků Bloombergu paralyzovaná politickou neohebností až zkostnatělostí, ohrožují ji vnější hrozby jako válka na Ukrajině či Blízkém východu, nedostatek energii a jejich cena, k tomu se přidružuje již chronická „nekondice“ ekonomik Evropské unie. Kombinace tohoto dokáže podle Bloombergu zastavit ambice unie, aby se stala globálním hráčem.
Navíc stagnace unie jako celku vede jednotlivé členské země k tomu, aby svou politiku přepracovaly nikoliv ve prospěch celku, ale ve vlastní prospěch. Už jen proto, že unijní regulatorní politika vede ke chřadnutí ekonomik jednotlivých zemí. A ty se logicky brání.
Bloomberg zmiňuje, že lídři Evropské unie byli po desetiletí varováni před tím, že jejich politika nekonečných regulací povede k podprůměrnému růstu. A právě s těmito problémy se nyní potýkají jednotlivé ekonomiky unie.
Jako příklad uvedl Bloomberg odklonění se technologických korporací USA jako je Apple nebo Meta, které popřely svou politiku, že globální trh je jediný možný a pro ně lukrativní a neuvedly na evropský trh své produkty s vylepšenou umělou inteligencí. A to s odůvodněním, že s regulacemi, které unie na umělou inteligenci uvalila, nelze pracovat. Na tomto příkladu Bloomberg ukázal neohebnost evropského trhu, který sám sebe svazuje a odsuzuje tak k neprosperitě a roli druhých až třetích houslích v orchestru globální konkurence velmocí. Podle Bloombergu se s takovou politikou Evropská unie stane jen přívěskem větších a rychlejších ekonomik.
„Tento vývoj podporuje neschopnost EU jednat jako soudržný a dynamický ekonomický blok, což narušuje její status a snižuje její schopnost reagovat na širokou škálu hrozeb od čínské průmyslové politiky po ruskou vojenskou agresi nebo dokonce budoucí antagonistickou vládu v USA,“ píše Bloomberg.
„Pokud chcete být geopolitickou velmocí, pak je klíčovou složkou ekonomická síla,“ říká Guntram Wolff, profesor na Svobodné univerzitě v Bruselu a vedoucí pracovník think-tanku Bruegel. „Nynější růst produktivity Evropské unie je prostě katastrofa. Evropa je stále bohatá, ale tyto rozdíly za 20 let mají obrovské důsledky,“ řekl Wolff pro Bloomberg. Podle něho u všech zásadních výzev dneška EU prohrává. Není schopná reagovat a být součástí drsného konkurenčního prostředí mezi USA a Čínou. EU do tohoto boje nepřispívá ničím.
USA i Čína podle Bloombergu výzev dneška využívá a snaží se je proměnit ve svou silnější pozici zítřka. Ale EU je zatížená ekonomickými modely a politickou zkostnatělostí, které v nynější turbulentní době nefungují a fungovat nebudou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera