Z dokumentů vyplývá, že by měly být zřízeny pohraniční zóny v Itálii, Řecku a Maltě, kde by měly probíhat zrychlené procesy kontroly příchozích uprchlíků. Podle návrhů Evropské komise by také měla také nově disponovat většími pravomocemi hraniční agentura EU Frontex. Ta by nově prováděla nucené deportace a nemusela by být tolik závislá na dalších institucích. „Systém EU pro navracení nelegálních uprchlíků není dostatečně rychlý a efektivní. Musíme nutně posílit účinnost systému. Jsme připraveni jednat o všech návrzích,“ cituje deník vyjádření evropského komisaře pro migraci Dimitrise Avramopoulose.
Celý text v angličtině najdete ZDE
Jak uvádí Guardian, nejvíce současnou nečinnost EU cítí Itálie. Včera premiér země Matteo Renzi obvinil Evropskou unii z toho, že v otázce uprchlické krize zradila své základní hodnoty. „Evropa musí prokázat, že vyznává určité hodnoty, kterým důvěřuje a je ochotna za ně bojovat. Evropa není pouhým svazkem ekonomických vazeb, ale společenstvím lidí, kteří mají své osudy a ideály,“ vyjádřil se Renzi pro Guardian. Italský politik připustil, že by jeho země mohla konat určité kroky ve Středozemním moři samostatně, ale on osobně vidí jako jedinou variantu společný postup všech členských států EU. „Není možné ignorovat naše hodnoty ve chvíli, kdy se uprchlíci a jejich děti topí. To by znamenalo, že jsme ztratili sebe sama.“
Evropský summit nabídne Itálii i Řecku podle Guardianu „mírnou úlevu“ v podobě souhlasu s přerozdělením 40 000 žadatelů o azyl. Vedoucí evropští činitelé se nechali slyšet, že tento závazek by měl být vyřešen příští měsíc. „Zatím však není jasné, zda půjde o povinné kvóty či dobrovolné přerozdělování,“ poznamenává britský deník a dodává, že vzhledem k prudkému odporu zejména ve východní Evropě patrně půjde o přerozdělování uprchlíků na dobrovolném základě. Deník konkrétně zmiňuje Maďarsko, které v posledních dnech podniklo v oblasti přistěhovalecké politiky mnoho zásadních kroků, které se staly terčem mezinárodní kritiky. Nejdříve oznámila maďarská vláda úmysl postavit na hranici se Srbskem čtyřmetrový plot a poté odstoupila od klíčové dohody, která upravuje práva žadatelů o azyl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro