„Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.10.2021 10:04 | Analýza

Akce „článek 66“, která má zbavit prezidenta republiky pravomocí a přenést je na jiné ústavní činitele, má od počátku jedno jméno, které se vynořuje ze všech stran. Profesor Jan Kysela ale v právnickém světě rozhodně není neznámým jménem. A jeho vazby pozoruhodně nasvěcují i jeho současnou aktivitu.

„Tajemník od Pitharta“ a „Vystrčilův profesor“. Pozoruhodný příběh právníka, který stojí za akcí proti Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart, Michael Žantovský a Jan Kysela

Myšlenku, že „parlament dostal důvod zbavit prezidenta pravomocí“ poprvé vyslovil pro Seznam Zprávy ústavní právník profesor Jan Kysela. A bylo to ještě předtím, než byl Miloš Zeman převezen do Ústřední vojenské nemocnice. Podle Kysely totiž založilo důvod pro zbavení pravomocí už to, že si prezident nechal přivést volební urnu a zrušil ohlášené televizní vystoupení.

Po převezení prezidenta do Střešovic si myšlenku aplikace ústavního článku 66 osvojili další lidé v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Kysela v mediálním kolečku propagoval možnost zbavení prezidenta pravomocí a rovnou dodával procesní návod, jak vše realizovat.

Na konci týdne se předseda Senátu Miloš Vystrčil obrátil na Ústřední vojenskou nemocnici s žádostí o informaci ohledně zdravotního stavu prezidenta republiky.

Dopis vznikal během víkendu 16. a 17. října, předseda Senátu Vystrčil s jeho obsahem seznámil veřejnost v pondělí 18. října v podvečer.

ÚVN přiznala, že na formulaci její odpovědi se podíleli „přední ústavněprávní experti“. Důvodem mělo být zapojení odborníků na oblast ústavního práva do procesu, který může mít ústavněprávní důsledky. A média prakticky okamžitě psala o tom, že mezi těmito experty měl být právě profesor Jan Kysela.

Sám Kysela vysvětloval (opět pro Seznam Zprávy) své zapojení takto: „Ve chvíli, kdy se budete pohybovat jen uvnitř korpusu zdravotnického práva, můžete dojít k určitému typu odpovědi. Ve chvíli, kdy korpus zdravotnického práva chápete jako širší součást právního řádu, jehož součástí je také Ústava zakládající kompetence Sněmovny a Senátu, můžete dojít k závěrům, které by vás při studiu jen zdravotnického korpusu nenapadly.“

Ústavní právník Zdeněk Koudelka ale pro ParlamentníListy.cz upozornil, že toto uvádění korpusu zdravotnického práva do širší souvislosti právního řádu se příliš nepovedlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…