„Možná se mění celý přístup, najednou to vypadá, že zákopová válka zamrzla a že spousta řečí kolem, které byly vedeny, vlastně neplatí,“ všímá si Jan Schneider, že čím dál více politiků a médií připouští, že rusko-ukrajinská válka začala již před deseti lety v roce 2014 a ne 24. února 2022.
„Mám pocit, že u nás jsme si na podobné obraty už zvykli. Premiér Fiala před volbami naprosto nestydatě říkal, že se daně zvyšovat nebudou, teď se mu to připomíná, jiný by se propadl hanbou, ale tenhle dělá, že se nic neděje. Když máte hroší kůži, nemusíte mít páteř,“ dal v pořadu Aby bylo jasno za příklad Schneider, jak rychle se mění rétorika českých politiků a česká společnost je vůči tomu poměrně dost flegmatická.
„Možná se připravuje nějaké vyústění, které – jak jsem četl – si přeje 69 procent Čechů podle průzkumu STEM. Zřejmě asi nejsme ojedinělí, kteří si myslí, že už toho bylo dost a že k tomu ani nemělo dojít, že kořeny toho konfliktu sahají mnohem dál,“ řekl bezpečnostní analytik, podle kterého kořeny tohoto konfliktu sahají do roku 2008, kdy Ukrajina, přestože byla podle ústavy neutrální stát, začala koketovat se vstupem do NATO, čímž rozbila do té doby veškeré existující úmluvy a stabilitu té situace.
Uvedl, čím si vysvětluje, že připomínka druhého výročí války na Ukrajině plnila titulní strany českých médií, oproti tomu zahraniční tisk jim zdaleka tolik pozornosti nevěnoval: „My jsme vlastně takové fundamentální protiruské předpolí, jsme zase papežštější než papež, nepoznali jsme, že Američané už brzdí koně. Oni celou dobu vlastně dělali něco jiného, než hlásali. Teď to ale už začíná být vážné a my zase zůstaneme jako v tom roce 1989 úplně poslední, kterým to dojde,“ povzdechl si Jan Schneider.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská