„Tlačí lidi do montoven.“ Kandidát na plzeňského hejtmana Čížek o hlavní překážce vzdělávání

15.09.2024 19:48 | Reportáž

Pevné jízdní řády jsou překážkou pro úsporu krajů. Řešením budou mikrobusy „taxi“, jen co se změní zákonná úprava. Zatím autobusy „vozí vzduch“ nebo pouze několik lidí. Stejně tak obchody na vesnici, které padají jeden po druhém. Řešením jsou služby typu Rohlík. Ostatně, stejně většina lidí pracuje ve městech, a tak si tam také nakoupí. Kraje by také měly mít architekta, když už se do toho městům a obcím nechce. Zhruba polovina starostů není aktivních, sedí na penězích a nic. Co knihovny, máme jich docela hodně… Radní Plzeňského kraje Pavel Čížek (STAN), kandidát na hejtmana, napsal útlou publikaci, se kterou se představil médiím. Na posezení rovněž odtajnil, proč se na Plzeňsku vlastně bojovalo proti Gigafactory v Líních – vše bylo kvůli nízkým mzdám! Dobré jsou dotace, když obce dostanou byť jen 10 až 20 procent nákladů. Alespoň je to trochu „nakopne“.

„Tlačí lidi do montoven.“ Kandidát na plzeňského hejtmana Čížek o hlavní překážce vzdělávání
Foto: Václav Fiala
Popisek: Pavel Čížek, kandidát STAN na hejtmana Plzeňského kraje

„Historie Plzeňského kraje pořádně zpracovaná není. Zaměřoval jsem se na věci, které mají nějaký přesah z historie do současnosti. Existují samozřejmě specializované práce, ale celostátní. Ten náš Plzeňský kraj se ale vyvíjel trochu jinak. Existovaly tady od nepaměti obchodní cesty mezi východem a západem,“ konstatoval na úvod Čížek.

Půlka prázdno, půlka plno

„Do současnosti se potýkáme s tím, že se polovina kraje vylidnila. Na Plzni-severu máme velké množství silnic a o všechny se musíme starat a přitom je tam třeba až pětina lidí, co tam dříve byla. Jsou to takové lepší polní cesty, ale my je všechny musíme opravovat a ta dopravní frekvence je velmi malá. Naopak, roste v okruhu kolem třiceti kilometrů kolem Plzně,“ informoval bývalý dlouholetý starosta Čížek. „Musíme vesnice udržovat, jezdit tam, i když třeba vezeme jen dva lidi. Nemůžeme je zcela odříznout.“ 

„Zapomněli jsme, jak dříve všechny ty obce a městečka vypadaly. Jaká byla infrastruktura a co se řešilo. Díky Starostům a TOP 09 se prosadilo navýšení rozpočtu obcí. Do té doby převládal názor, že se obce sloučí, že k tomu budou donuceny tím, že nebudou mít peníze. A to se nestalo. Zkoušelo se to v devadesátých letech až do roku 2000 a ono se to nepodařilo. Ony třeba raději nesvítily, ale nesloučily se. Teď jsou na tom dobře. Oni budou skuhrat, že nemají peníze, ale není to pravda. Proti tomu, co to bylo, je to zcela něco jiného a mohou se rozhodovat, co dál,“ uvedl dále krajský radní.

„V městečku přijdete k tomu, že nevymýšlíte nic nového, že už tam všechno bylo, pokusy byly a starosta přebere štafetu. Starosta, který tam je delší období se musí držet v tom, aby ještě něco udělal, musí mít dlouhou vizi. Takže chce, aby to nějak vypadalo a udělat tisíce věcí, aby to někam směřovalo. Myslím, že polovina starostů toho moc nedělá. Protože jim rostou zůstatky na účtech. Města a obce se nikdy nevyvíjejí nějak kontinuálně. A nakonec to nevadí, třeba deset let se nedělá, ale zase se našetří peníze. A pak přijde někdo, kdo třeba postaví novou školu. Města a obce prostě peníze mají, jen záleží na lidech, koho si tam zvolí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…