Další ruská ofenziva na Ukrajině nabírá na obrátkách. Ač už je to více než dva roky, co Rusové vtrhli na Ukrajinu a během vraždění mužů, žen i dětí přišli díky statečným ukrajinským obráncům o mnoho mužů a kusů techniky, když selhali např. při útoku na Kyjev, zdá se, že mají dostatečné rezervy na to, aby i po dvou letech zesílili na Ukrajince tlak a po pádu Avdijivky postupovali dál.
„Rusko je schopno pokračovat v současném tempu své války na Ukrajině a pravděpodobně bude mít schopnost v blízké budoucnosti postupně rozšiřovat své vojenské kapacity,“ napsal washingtonský Institut pro studium války (ISW).
Rusové prý přes masivní ztráty dokážou na frontu posílat další a další vojáky. Stejně tak Ruská federace dokázala svou průmyslovou základnu přeorientovat na model fungování v čase války. Tato průmyslová základna je teď podle institutu hnací silou ruské ekonomiky. Podle litevských zpravodajců si ruská ekonomika vede lépe, než se čekalo, protože Rusové se dokázali vyrovnat se západními sankcemi.
A to prý není jediný problém.
„Rusko pravděpodobně neopustí své operační cíle v dlouhodobém horizontu, i když utrpí na Ukrajině vojenskou porážku,“ tvrdí litevští zpravodajci.
„Litevské zpravodajské služby vyhodnotily, že Rusko se dlouhodobě připravuje na konfrontaci s NATO a zároveň vede svou válku na Ukrajině. Podle nich Rusko vyčlenilo značné zdroje na válku na Ukrajině, ale zachovává prostředky k přípravě na dlouhodobou konfrontaci s NATO v oblasti Baltského moře. … Velitel Vojenské akademie ruského generálního štábu plukovník Vladimir Zarudnitskij v nedávném článku v časopise Military Thought ruského ministerstva obrany (MO) tvrdil, že válka na Ukrajině by mohla přerůst ve válku velkého rozsahu v Evropě a že konec nepřátelských akcí na Ukrajině nepovede ke konci konfrontace mezi Západem a Ruskem,“ upozornil ISW.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.