Jak chutná moc. Na politický román Ladislava Mňačka s tímto názvem se nedá nevzpomenout při pohledu na počínání většiny členů pětikoaličního kabinetu. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí se zastavíme u toho, co zaslepenost mocí a pocitem všemohoucnosti provádí s premiérem a ministryní obrany. „Nikdo žádnou cenzuru v ČR nechystá. Máme ale právo bojovat s nesprávnými názory“, míní premiér Petr Fiala, tedy aspoň to veřejně hlásá. „V Česku se nevyskytuje cenzura a měnit se to nebude.“ řekl v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. „Podle něj může každý český občan šířit a přijímat názory, jaké chce, pokud při tom neporušuje zákon. Fiala zároveň zmínil své přesvědčení, že lidé mají právo bojovat proti názorům, které jsou ‚nesprávné‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Na toto téma toho předseda vlády napovídal víc. „V České republice není žádná cenzura a nikdo ji nechystá. Podle všech měřítek i zahraničních nezávislých organizací máme vysokou míru svobody médií. Každý tady může šířit a přijímat názory, jaké chce. Je to tak dobře. Na druhou stranu každý z nás má právo bojovat proti názorům, které jsou nesprávné či lživé, a v tomto smyslu korigovat veřejnou debatu,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS. A dodal: „Asi nikdo nechceme, aby třeba někdo dětem ve škole vyprávěl lži. To do demokratické společnosti nepatří. Na to musíme reagovat.“
U Kroupů mají skutečně vzornou výchovu
Ta jeho závěrečná slova se týkala dnes již bývalé učitelky, která během výuky na pražské základní škole prý popírala ruskou invazi na Ukrajinu. „Případem, se zabývala policie. Poté ji obvinila z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Vyšetřování kriminalisté ukončili v březnu. Navrhují češtinářku obžalovat. Mimochodem sluší připomenout, že ona učitelka mluvila především o situaci v Kyjevě, kde žádné boje tehdy neprobíhaly. A bez zajímavosti není ani to, že učitelku na mobil natočil a udal žáček z rodiny Kroupů (Daniel, Janek, Mikuláš). Zřejmě má opravdu vzornou výchovu. Ale to jen na okraj,“ poukazuje Petr Žantovský na to, odkud vítr fouká a že jablko nepadá daleko od stromu.
A přidává zlatý hřeb Fialova rétorického vystoupení: „Jsem člověk, který si celý svůj život velmi váží svobody slova. Usiloval jsem o ni a budu vždycky hájit právo každého, aby říkal své názory.“ Fiala ovšem za svůj vzor má zjevně chytrou horákyni. Nejprve řekne, že nechceme, „aby se dětem říkaly lži“, ale pak dodá: „Je jasně definováno v našem právním systému, za co má být člověk odsouzen. Není na mně, abych to posuzoval, nikdy bych to nedělal. Jsem člověk, který si celý svůj život velmi váží svobody slova. Usiloval jsem o ni a budu vždycky hájit právo každého, aby říkal své názory, i když jsou třeba úplně mylné nebo nesmyslné.“
Rakušanův zákon jasně určí, co se smí říkat
„A teď se v tom někdo vyznej. Premiér, jistě jménem celé své vlády, prohlašuje, že je bojovníkem za ničím neomezenou svobodu slova – s výjimkou, a to je důležité – porušení zákona. Takže to je zjevně ten důvod, proč vláda už od loňska chystá, nejprve v gesci bývalého šéfcenzora Michala Klímy, dnes pod pádnou rukou Víta Rakušana zákon, který jasně řekne, co se nesmí říkat, protože to může způsobit ohrožení země. To je vskutku ježek v kleci. Chceme svobodu slova, ale chystáme legislativu na její omezení, ba likvidaci,“ žasne Petr Žantovský nad slovní i logickou ekvilibristikou předsedy vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník