V interním časopise společnosti Huawei Nový život se již v roce 2012 psalo o výborech etiky, které mají dohlížet na dodržování konkrétních pravidel v čínské firmě.
„Stranické organizace společnosti Huawei zásadně přispívají k rozvoji straníků a práci na budování strany. Aby se uzpůsobily novým podmínkám a posílily vytváření etiky a dodržování pravidel, přejmenovaly se stranické organizace na komise pro etiku a soulad. Komise je ustavena ve dvou vrstvách – komise pro etiku a soulad a výbor pro etiku a dodržování pravidel,“ stálo v časopise.
Kedzia však v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že zmíněné výbory jsou jen vnitrofiremní platformou pro sdělování nápadů a jsou absolutně apolitické.
Asi 70 procent pracovníků firmy Huawei pochází z regionu, ve kterém pracují. Asi 30 procent tvoří čínští zaměstnanci. Kedzia, který pracuje ve společnosti už 11 let prý nemá strach z čínského vlivu.
„Ne, pracuji ve společnosti 11 let a nerozumím tomu, o co se tady snažíte. Myslíte si, že každý Číňan je členem komunistické strany?“ zeptal se moderátorky Jany Magdoňové. Poté posluchačům vysvětlil, že na zmíněné výbory se mohou zaměstnanci obracet, mají-li nápad nebo stížnost.
Magdoňová oponovala, že v Huawei funguje komise, která je reformovanou verzí podnikové komunistické buňky. „Jak jste dospěla k tomu, že jsou to reformované verze komunistických buněk?“ zeptal se v tu chvíli Kedzia. Novinářka odpověděla, že se to dozvěděla z interních dokumentů firmy, které měla možnost číst. Kedzia ji v tu chvíli požádal, aby mu ony materiály poslala a on si je mohl také pročíst, protože takovou informaci údajně slyší poprvé. Důrazně odmítl, že by tyto výbory byly navázány na čínský komunistický režim.
„Tady nejsou žádné vazby mezi Huawei a čínským státem. A Huawei, přestože působí v Číně, se snaží být tak daleko, jak je to jen možné od čínského státu, jsme soukromá společnost a nechceme být ovlivňováni,“ zdůrazňoval.
Magdoňová se poté zeptala ještě na represe vůči Ujgurům v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Ujgurové tvoří muslimskou menšinu v komunistické Číně a lidskoprávní aktivisté upozorňují, že se k této menšině chová komunistický režim často velmi barbarsky.
Kedzia však zdůraznil, že neví nic o tom, že by se společnost Huawei na represích vůči Ujgurům nějak podílela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp