„To mi pošlete. To nevím! To jsem neviděl.“ Legrace v rozhlase: Přišel šéf čínské firmy, šlo i o koncentráky

24.10.2019 7:43 | Zprávy

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ředitel Huawei pro regiony střední, východní a severní Evropy Radoslaw Kedzia. Vysvětloval, co je pravdy na tom, že se česká pobočka firmy ocitla pod vlivem komunistické Číny, což tvrdí uskupení Sinopsis, které se při filozofické fakultě Univerzity Karlovy věnuje analýze čínských ustanovení. Kedzia informaci popřel.

„To mi pošlete. To nevím! To jsem neviděl.“ Legrace v rozhlase: Přišel šéf čínské firmy, šlo i o koncentráky
Foto: Huawei
Popisek: Huawei

V interním časopise společnosti Huawei Nový život se již v roce 2012 psalo o výborech etiky, které mají dohlížet na dodržování konkrétních pravidel v čínské firmě.  

Stranické organizace společnosti Huawei zásadně přispívají k rozvoji straníků a práci na budování strany. Aby se uzpůsobily novým podmínkám a posílily vytváření etiky a dodržování pravidel, přejmenovaly se stranické organizace na komise pro etiku a soulad. Komise je ustavena ve dvou vrstvách – komise pro etiku a soulad a výbor pro etiku a dodržování pravidel,“ stálo v časopise.

Kedzia však v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že zmíněné výbory jsou jen vnitrofiremní platformou pro sdělování nápadů a jsou absolutně apolitické.

Asi 70 procent pracovníků firmy Huawei pochází z regionu, ve kterém pracují. Asi 30 procent tvoří čínští zaměstnanci. Kedzia, který pracuje ve společnosti už 11 let prý nemá strach z čínského vlivu.

Ne, pracuji ve společnosti 11 let a nerozumím tomu, o co se tady snažíte. Myslíte si, že každý Číňan je členem komunistické strany?“ zeptal se moderátorky Jany Magdoňové. Poté posluchačům vysvětlil, že na zmíněné výbory se mohou zaměstnanci obracet, mají-li nápad nebo stížnost.

Magdoňová oponovala, že v Huawei funguje komise, která je reformovanou verzí podnikové komunistické buňky. „Jak jste dospěla k tomu, že jsou to reformované verze komunistických buněk?“ zeptal se v tu chvíli Kedzia. Novinářka odpověděla, že se to dozvěděla z interních dokumentů firmy, které měla možnost číst. Kedzia ji v tu chvíli požádal, aby mu ony materiály poslala a on si je mohl také pročíst, protože takovou informaci údajně slyší poprvé. Důrazně odmítl, že by tyto výbory byly navázány na čínský komunistický režim.

„Tady nejsou žádné vazby mezi Huawei a čínským státem. A Huawei, přestože působí v Číně, se snaží být tak daleko, jak je to jen možné od čínského státu, jsme soukromá společnost a nechceme být ovlivňováni,“ zdůrazňoval.

Magdoňová se poté zeptala ještě na represe vůči Ujgurům v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Ujgurové tvoří muslimskou menšinu v komunistické Číně a lidskoprávní aktivisté upozorňují, že se k této menšině chová komunistický režim často velmi barbarsky.

Kedzia však zdůraznil, že neví nic o tom, že by se společnost Huawei na represích vůči Ujgurům nějak podílela.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…