Když začátkem roku 2023 uspěl v prezidentské volbě Petr Pavel, o jehož protikandidátovi Andreji Babišovi neztratila Česká televize nikdy jediné dobré slovo, seděl v křesle generálního ředitele této instituce Petr Dvořák. O půl roku později však o vládu nad Kavčími horami přišel, když Rada ČT ve volbě upřednostnila jeho soupeře Jana Součka. Ke 30. září 2023 tak musel po dvanácti letech Petr Dvořák z ČT odejít. Zatímco v případě veřejnosti pro něj platilo „sejde z očí, sejde z mysli“, prezident Petr Pavel na něj nezapomněl. Při příležitosti 106. výročí vzniku samostatného Československa mu udělil medaili Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury se zdůvodněním, že se po dobu svého mandátu zasazoval o nezávislá média veřejné služby.
„Určitě nejsem zdaleka jediný, komu při ohlášení jména bývalého generálního ředitele České televize Petra Dvořáka coby osoby vyznamenané prezidentem republiky Petrem Pavlem u příležitosti státního svátku České republiky poněkud zaskočilo. Mám-li to vyjádřit co nejstručněji: washingtonský slouha vyznamenal slouhu domácího. Úplně postavené na hlavu také je zdůvodnění onoho vyznamenání. Petr Dvořák s Českou televizí za dvanáct let svého působení v jejím čele provedl přesný opak toho, za co byl vyznamenán,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz bývalý člen a místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek.
Medaile ve Dvořákových rukou je výsměchem veřejnosti
Má pro to zcela jasné zdůvodnění. Česká televize není ani nezávislá, ani vyvážená, ani pluralitní, ani objektivní, ani všestranná, jak jí předepisuje zákon, ale je to hlásná trouba pouze jedné názorové party a jedné ideologie. Česká televize není hlídacím psem demokracie, nýbrž krvelačnou hyenou nové totality. Petr Dvořák na tom má svůj nemalý díl viny. Vyznamenání v jeho rukou je výsměchem veřejnosti a plivnutím do tváře všem, kteří nedobrovolně platíme povinné výpalné za něco, co nám ve skutečnosti škodí. Nepochybuji, že to také bude důvod, aby pod naší iniciativou Nekrm hydru! přibyly další podpisy,“ myslí si Petr Štěpánek.
Člen Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek vidí důvody ocenění především ve dvou rovinách. „Ta první je jednoduchá a pochopitelná, komunista udělil metál komunistovi. Druhá je jakási vratka za dobré služby v kampani před prezidentskými volbami, kdy pan Dvořák ještě byl ředitelem České televize. Kdo by si třeba nevzpomněl na bezpochyby nestranný výkon moderátora Martina Řezníčka při finálové debatě kandidátů. Pokud jde o význam slovního spojení ‚prosazování nezávislých médií veřejné služby‘, tak někteří ‚podřízení‘ pana Dvořáka pracovali skutečně nezávisle, což spočívalo především v ignoraci zákona, kodexu a elementárních žurnalistických zásad. Tipl bych si, že příští rok ze stejného důvodu dostane ocenění za prosazování nezávislých médií veřejné služby Václav Moravec nebo Nora Fridrichová,“ říká pro ParlamentníListy.cz Tomáš Kňourek.
Všem významně dopomohl k současným ústavním pozicím
„Ocenění exšéfa veřejnoprávní televize Petra Dvořáka aktuálním prezidentem státu je důkazem dokonalého ideologického obratu naší společnosti, jejíž pokrytečtí protagonisté už odhodili masky demokratů a zcela otevřeně uctívají mantru ‚kdo nejde s námi, jde proti nám‘. Petr Dvořák je inteligentní a morálně mimořádně kreativní manažer, jenž po svém nástupu do čela České televize prosadil tuto retroprogresivistickou ideu mediální lobby či polistopadového establishmentu do praxe veřejnoprávního zpravodajství a publicistiky,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník