„To tu ještě nebylo.“ Svědectví Petra Bystroně po projevu Orbána v EP

10.10.2024 14:20 | Komentář

Petr Bystroň, europoslanec za německou stranu Alternativa pro Německo (AfD), se s ParlamentnímiListy.cz podělil o své dojmy z projevu Viktora Orbána v Evropském parlamentu. „Poslanci, s kterými jsem mluvil po tomto zasedání, byli vesměs zhrozeni z toho, jak se chovali reprezentanti komise, i ti, kteří kritizovali Maďarsko. Dokonce jsem zaslechl názor, že tohle je už nový fašismus, čím se Evropská unie prezentuje,“ řekl.

„To tu ještě nebylo.“ Svědectví Petra Bystroně po projevu Orbána v EP
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Bystroň na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?

Maďarsko v druhé polovině roku 2024 předsedá Radě EU. Viktor Orbán, maďarský premiér, tedy vystoupil na plenárním zasedání Evropského parlamentu s výzvou k zásadní transformaci Evropské unie, která čelí vážným krizím. „Jsem zde, abych vás probudil (...) Evropská unie se musí změnit, a o tom bych vás chtěl přesvědčit,“ řekl na úvod svého projevu. Mluvil o problémech s migrací, o zadlužení, o bezhlavém zavádění zelených opatření bez propojení s průmyslem, o obraně, o chudnutí, i o tom, že jsme v souboji velmocí mezi EU, Čínou i USA na posledním místě. Následovala diskuse, která byla velmi bouřlivá.

Česká média z větší části o diskusi hovořila v tom smyslu, že Orbán dostal od europoslanců pěkně za vyučenou. ParlamentníListy.cz se obrátily na přímého svědka a účastníka diskuse Petra Bystroně, který za svou domovskou stranu AfD sedí ve frakci Evropa suverénních národů. V té vedle AfD sedí i česká SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Diskuse s Viktorem Orbánem v Evropském parlamentu byla opravdu bouřlivá,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Bystroň a popsal, kteří poslanci na Orbána útočili a kritizovali jeho politiku i jeho projev, a kteří jej naopak bránili. „Na jedné straně byli poslanci, většinou ze západoevropských zemí, kteří se ho v neokolonialistickém stylu a povýšenecky snažili poučovat nebo kritizovat Maďarsko. Na druhé straně byly vášnivé projevy poslanců většinou z východoevropských zemí, kteří Orbána bránili,“ popsal Bystroň rozložení sil i sympatií k Orbánově politice v Evropském parlamentu.

Pozastavil se i nad sílou Orbánova mandátu a jeho politické síly v domovském Maďarsku. Petr Bystroň ukázal, že Orbán již potřetí za sebou vyhrál volby. „Faktem je, že Viktor Orbán je nejúspěšnější politik v Evropě. Vyhrál třikrát za sebou volby a pokaždé dostal o pět procent víc. To ukazuje, že maďarské obyvatelstvo je s jeho politikou nadmíru spokojeno. Orbán má takovou demokratickou legitimitu, jako nikdo z těch, kteří se ho snažili kritizovat,“ zkonstatoval Bystroň.

A poukázal v této souvislosti i na kritický projev Manfreda Webera z frakce Evropské lidové strany. Weber na Orbána nevybíravě útočil s argumentem, že jeho strana ani nevyhrála volby do Evropského parlamentu. „Na tento bod poukázal Orbán i v odpovědi na Weberovu kritiku. Weber totiž tvrdil, že Orbán nevyhrál volby do Evropského parlamentu a Orbán se mu vysmál a odpověděl mu: ,Jak to, že jsme nevyhráli volby, vždyť jsme dostali 45 procent a vy, kteří se nás tady snažíte kritizovat, jste v Německu dostali pouze 30 procent, tak kdo z nás ty volby nevyhrál?‘,“ poukázal na falešnou argumentaci Manfreda Webera Petr Bystroň.

Odsuzující postoj vůči Orbánovu Maďarsku dala v diskusi najevo i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Což Orbán označil za zcela bezprecedentní, protože Evropská komise má dbát na to, aby se dodržovaly dohodnuté smlouvy, nikoliv aby zasahovala do politického dialogu. „Orbán také poukázal na to, že je bezprecedentní, že v této diskusi šéfka komise Ursula von der Leyenová kritizovala Maďarsko. Poukázal na to, že tohle se v historii Evropského parlamentu nikdy nestalo, že to je absolutně mimo kompetence komise. Komise má být nestranná a kontrolovat dodržování smluv a ne se úplně jednostranně míchat do politických diskusí,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Orbánův postoj Petr Bystroň.

Anketa

Obáváte se odklonu České republiky od jádra EU?

hlasovalo: 16009 lidí

„Na závěr diskuse se Orbán dočkal potlesku vestoje od poloviny parlamentu,“ zmínil Bystroň, ale poukázal i na druhou názorovou stranu. „Z té druhé poloviny poté začalo zaznívat bučení těch nespokojených, kteří chtěli zabránit tomu, aby nakonec odešel jako vítěz debaty,“ podotknul.

Německý europoslanec za AfD pak promluvil i o zákulisních hovorech jednotlivých poslanců. A všiml si jistého zhrození nad chováním Evropské komise. „Poslanci, s kterými jsem mluvil po tomto zasedání, byli vesměs zhrozeni z toho, jak se chovali reprezentanti komise, i ti, kteří kritizovali Maďarsko,“ ukázal nálady v zákulisí Bystroň. „Dokonce jsem zaslechl názor, že tohle je už nový fašismus, čím se tam Evropská unie prezentuje,“ dodal.

Podle Bystroně se jedná o souboj dvou sil, kdy globalisté nechtějí pustit k moci strany, které usilují o posilování národní suverenity jednotlivých zemí. „V mých očích to byl jasný konflikt mezi globalisty a ,populisty‘. Globalisté se snaží všemi prostředky zabránit tomu, aby ,populisté‘, i když vyhrávají volby, aby se dostávali k moci,“ zamyslel se Petr Bystroň.

Přišla řeč i na frakci Patrioti pro Evropu, kterou po volbách do Evropského parlamentu založil Viktor Orbán s Andrejem Babišem a s předsedou rakouských Svobodných Herbertem Kicklem, kteří nedávno vyhráli rakouské parlamentní volby. Kolem frakce Patriotů vznikl v Evropském parlamentu takzvaný „sanitární kordón“, kdy její členy ostatní frakce nepustily k jediné funkci v Evropském parlamentu. Sanitární kordón je politický termín, který je používaný od dob Pařížské mírové konference po první světové válce. Tento termín je přenesený z epidemiologie, kde označoval jedno z opatření proti šíření infekčních chorob.

A právě na takovou praktiku vedení Evropského parlamentu poukázal Viktor Orbán. „To ostatně kritizoval i Viktor Orbán ve své odpovědi na kritiku, když říkal – ,vy nás, Maďary, kritizujete, že nedodržujeme demokratická pravidla. To je ale úplný výsměch, když u nás máme dvoutřetinovou většinu v parlamentu, naše strana vyhrála volby, a přesto všechny menšinové strany, všechny opoziční strany mají své zastoupení ve všech parlamentních funkcích, které jim přísluší. A vy, kteří nás kritizujete, tak tady v Evropském parlamentu sami taková pravidla porušujete a třetí nejsilnější frakci Patrioti pro Evropu, té jste zamezili, aby získala v parlamentu ty pozice, které jí náležejí‘,“ poukázal Petr Bystroň na slova Viktora Orbána.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Nahrady

Dobrý večer, pane ministře, chci se zeptat, zda Vám přijde v pořádku do budoucna náhrada první dámě za výlohy spojené a její činností pro stát v částce cca 100 000,- Kč měsíčně? Opravdu, v dnešní době? Nechci být vulgární, ale v dnešní době, kdy spoustu lidí neví kudy kam a je to tragické, Vám to př...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 77 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to tak. Maďaři mají svého Orbána a Ukrajinci svého Fiyalju :-), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRendaBenda , 10.10.2024 14:56:09
Je poněkud zvláštní, že nikým nevolená šlechta si stěžuje na řádně zvoleného Orbána :-) Ti EU klauni jsou k smíchu...

|  25 |  0

Další články z rubriky

Fiala nově s platem 312.500. „Nemám radost,“ hájí se. „Prolhaný lháři,“ křičí lidé

18:45 Fiala nově s platem 312.500. „Nemám radost,“ hájí se. „Prolhaný lháři,“ křičí lidé

Premiér Petr Fiala se s občany České republiky podělil o své myšlenky ohledně navýšení platů politik…