„Pokud se jim podaří vnutit společnosti, že oni nedělají politiku, ale dobro, jakési hodnoty, objektivně správné, tak budou mít peníze, budou se moct za ně zaměstnávat, a budou mít čas na aktivismus. Holt to bude trvat dlouho, ale nebudou se muset obtěžovat s demokracií, ale půjdou pomalu dopředu – pořád,“ uvedl v rozhovoru pro Rádio Universum Kotzian, že politické neziskovky snáze prosazují své politické cíle, aniž by musely formálně vstupovat aktivně do politiky a bojovat o přízeň voličů.
Zároveň upozorňuje, že jednou z hlavních strategií těchto politických neziskovek je citové vydírání. Například otázkami typu: „To vám není líto těch utopených dětí?“
„Podívejte, třeba v roce 2009 se vydala poměrně velká skupina migrantů na lodích, vypluli z Libye do Itálie. To byla doba, když ještě evropská pobřežní stráž bránila hranice, to znamená, že tam došlo k tomu, že Italové na jednu z těchto lodí přišli, obrátili ji a dotáhli zpátky k libyjským břehům, a Libyjci si tyto migranty přebrali zpátky. Ale nějakým mechanismem došlo k tomu, že se zkrátka podařilo tyto migranty přesvědčit, aby podali žalobu na Itálii, a došlo to až k Evropskému soudu pro lidská práva,“ připomíná právník.
Už při řízení u Evropského soudu pro lidská práva se do hry do značné míry dostávají neziskovky, jako takzvaní „přátelé soudu“. „Soud nakonec skončil závěrem, že Itálie neměla právo takto tuto loď obrátit k libyjským břehům a vrátit ji zpátky, a ještě se muselo každému z těchto migrantů zaplatit odškodné. To bylo zlomové rozhodnutí, které významně oslabilo schopnost Itálie jako právního státu bránit své hranice,“ dodal Kotzian.
Lidská práva se podle jeho slov obracejí ve svůj opak, proti dnešní společnosti, ochromují státy ve schopnosti bránit se migraci. „Po událostech ze 7. října v Izraeli jsem si uvědomil, že se lidská práva zvrhla a znovu také ohrožují Židy, kteří se cítí oprávněně v nebezpečí,“ podotkl.
O politických neziskovkách Kotzian hovořil jako o „progresivistická hydře“ ohrožující západní hodnoty, naši svobodu. „Politické neziskovky spolu bohatě spolupracují, jsou různě propojeny, různě napojeny na představitele na různých úřadech, ve veřejné sféře, v soudnictví a v podnikatelském sektoru, v akademické sféře, jsou to jednotlivci v médiích – je to celá tato prapodivná síť, kde tyto vazby mají různý charakter. Tak toto nazývám ‚progresivistická hydra‘,“ poznamenal právník, podle nějž jde o jakousi pátou kolonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská