„Podle protokolu zazní hymny vítězných mocností, které tady mají zástupce,“ uvedl spíkr. „Není to snaha o přepisování dějin, jsme na demarkační linii a víme, které armády se tady potkaly. Tady odsud nikdy nezmizí busty Rybalka ani T34.“ Tím byla vysvětlena absence vlajky Ruské federace a také zazněly pouze dvě hymny – česká a americká, bez Francie a Velké Británie a „pochopitelně“ i Ruska, na rozdíl od minulých let. Přítomní vzdali poctu všem vojákům, „ať bojovali pod jakýmkoliv praporem“.
Vše proti válce
Starosta města Rokycany Tomáš Rada (Rokycanští Patrioti) uvedl na začátek pietního aktu následující: „Válka začala pro Evropu dvěma událostmi – napadením Sovětského svazu německou armádou v červnu 1941 a vyloděním Spojenců v Normandii v červnu 1944. Obě fronty – východní i západní – se poprvé setkaly zde u nás. Rokycany byly osvobozeny 7. května 1945, kdy do města přijeli poprvé vojáci armády Spojených států. Následně 9. května 1945 v dopoledních hodinách dorazili do Borku tankisté Rudé armády. Obě armády se setkaly ve východní části Rokycan. Na tomto místě byl v roce 1996 vybudován pomník na demarkační linii, aby tuto pro Evropu významnou událost trvale připomínal. Doufám, že my všichni uděláme vše pro to, aby již nikdy nedošlo k opakování takovéto tragédie a společnými silami zamezíme válkám a masovým zločinům páchaným po celém světě.“
Martin Baxa. (foto: Václav Fiala)
Příběhy obyčejných lidí

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala