„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

05.05.2024 10:13 | Reportáž

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech. Hosty tam byli ministr kultury Martin Baxa (ODS) a vojenský atašé velvyslanectví USA v Praze plk. Jakub Andrews, jenž česky hovořil o významu NATO a o potřebě spolupracovat na obraně Ukrajiny. Senátor Pavel Karpíšek (ODS) vyslovil přání, aby nynější válečný konflikt na Ukrajině byl co nejdříve ukončen, a stejně jako před necelými 80 lety, aby byl agresor poražen a podle mezinárodního práva také potrestán.

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny
Foto: Václav Fiala
Popisek: Muzeu na demarkační linii v Rokycanech.

„Podle protokolu zazní hymny vítězných mocností, které tady mají zástupce,“ uvedl spíkr. „Není to snaha o přepisování dějin, jsme na demarkační linii a víme, které armády se tady potkaly. Tady odsud nikdy nezmizí busty Rybalka ani T34.“ Tím byla vysvětlena absence vlajky Ruské federace a také zazněly pouze dvě hymny – česká a americká, bez Francie a Velké Británie a „pochopitelně“ i Ruska, na rozdíl od minulých let. Přítomní vzdali poctu všem vojákům, „ať bojovali pod jakýmkoliv praporem“.

Vše proti válce

Starosta města Rokycany Tomáš Rada (Rokycanští Patrioti) uvedl na začátek pietního aktu následující: „Válka začala pro Evropu dvěma událostmi – napadením Sovětského svazu německou armádou v červnu 1941 a vyloděním Spojenců v Normandii v červnu 1944. Obě fronty – východní i západní – se poprvé setkaly zde u nás. Rokycany byly osvobozeny 7. května 1945, kdy do města přijeli poprvé vojáci armády Spojených států. Následně 9. května 1945 v dopoledních hodinách dorazili do Borku tankisté Rudé armády. Obě armády se setkaly ve východní části Rokycan. Na tomto místě byl v roce 1996 vybudován pomník na demarkační linii, aby tuto pro Evropu významnou událost trvale připomínal. Doufám, že my všichni uděláme vše pro to, aby již nikdy nedošlo k opakování takovéto tragédie a společnými silami zamezíme válkám a masovým zločinům páchaným po celém světě.“


Martin Baxa. (foto: Václav Fiala)

Příběhy obyčejných lidí

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Naše ponížení už nemůže být větší..., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 05.05.2024 10:30:34
Jistěže každý život, který byl ztracený pro osvobození naší vlasti, zaslouží úctu a vděk. Ale je nesouměřitelné, když 140 padlých amerických hrdinů je vyneseno na vzpomínkový piedestal, zatímco 170 tisíc padlých vojáků Rudé armády je odsunuto na okraj vzpomínkových akcí. A využít příležitosti připomenutí osvobození naší země, kdy československý národ unikl hrůzné budoucnosti, k aktivistickým blábolům proti Rusku, je nechutné a zaslouží pohrdání. Politika a historie je z valné části o symbolech. Pro mne tato akce, popsaná v článku, symbolizuje, že jsme nevděční prospěcháři a zbabělci.

|  31 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …