Jednou z docela zásadních událostí těchto dnů je skutečnost, že předsedkyní SOCDEM, tedy bývalé České strany sociálně demokratické, se stala exministryně práce a sociálních věcí a bývalá místopředsedkyně strany Jana Maláčová. „Vnímali jsme ji zejména ve spojení s Matějem Stropnickým jako určitou tvář předchozích parlamentních voleb. Maláčovou spolu s Tomášem Petříčkem a dalšími lidmi mnozí házeli do jednoho pytle těch progresivistů na našem politickém poli. Přesto Maláčová získala pozici předsedkyně. Řekl bych v její prospěch, že zde není možné mluvit úplně o získání, nýbrž o jisté osobní statečnosti. Protože vést stranu, která je jednak mimo Parlament a jednak s tak strašlivě pošramocenou pověstí z mnoha předchozích skandálů a historických událostí, to už chce opravdovou zapálenost pro věc,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Strhl se humbuk, protože jako jednu z prvních vět po svém zvolení pronesla, že by se nikterak nebránila úsilí o spojenou levici, tedy včetně „firmy“ Stačilo, kterou vytvořila Kateřina Konečná na bázi KSČM a dalších přidružených subjektů. „Navíc dlouhodobě otevřeně mluví o tom, že je třeba sjednotit levici do nějakého operativnějšího, aktivnějšího šiku, což je jedině dobře. Asi každý, kdo mě sleduje delší dobu, ví, že nejsem bytostný socialista, že jsem založením spíše konzervativec. Ale už po minulých parlamentních volbách v roce 2021 jsem říkal, že zásadním problémem naší politické scény je to, že v Parlamentu není vůbec žádná levice. Je tam malá opoziční strana SPD, ne dosti čitelné, někdy opoziční, někdy neopoziční hnutí ANO, a pak už jen liberální progresivisté spojeni s několika málo katolíky z jižní Moravy a odjinud v lidové straně,“ poukazuje mediální analytik.
Bez levice a pravice zůstávají jen progresivistická témata
Sestava vlády byla dána heslem Antibabiš, ale ideologicky nemá vůbec žádnou fazónu. „Navíc se předseda vlády a mnoho lidí z ODS a TOP 09 tváří, že politika, kterou provozují, je pravicová. Ale i kdybychom jim to věřili, tak o to více chybí jakákoliv levicová opozice, protože Tomio Okamura jistě levicový není a ANO je ideově bezbarvé. Tu jde doleva, tu doprava, je to pragmatické hnutí. Takže sjednocování levice považuji za velmi pozitivní prvek, protože jak říkal už Václav Klaus před mnoha a mnoha lety: ‚Největším nebezpečím pro politiku naší doby je její deideologizace‘. Tedy odstranění základních myšlenkových principů z politického činění a nahrazení nějakými ‚-ismy‘, ať už je to homosexualismus či ekologismus. Prostě ta progresivistická témata, která ovšem nevedou k podpoře rozvoje společnosti a blahobytu lidí, ale jen k rozšiřování a zmnožování koryt pro určité typy lidí. Vidíme to kolem sebe,“ podotýká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník