Téma covidu v médiích pomalu, ale jistě ustupuje. Naopak podle posledních vyjádření premiéra Andreje Babiše se zdá, že tématem letošních voleb se stane opět migrace ze zemí mimo Evropskou unii, tedy z Afriky a Blízkého východu. Andrej Babiš se tvrdě opřel do Pirátů, že jsou údajně proimigrační stranou.
Pokud jde o epidemii, byl častým hostem médií imunolog profesor Václav Hořejší, který stručně řečeno patří k těm, kteří v proticovidových opatřeních chtěli tvrdší postup, jak může dosvědčit tento citát z jeho interview z 25. února tohoto roku: „Nejvíc by prospělo, kdyby byl skutečně zaveden tvrdý lockdown, jak se tomu říká, což tady nikdy nebylo. Někteří lidé se domnívají, že to, co tady bylo na jaře, byl nějaký tvrdý lockdown, ale to není pravda. Tenkrát všechno normálně běželo.“ Také nedávno řekl, že by se proti koronaviru měli očkovat i kojenci. Nicméně pokud se debata stočí k migraci, profesor má i tady co říci, jak dokázal v roce 2015, a tak možná hostem veřejnoprávních i soukromých médií zůstane.
Pamětníci roku 2015 si totiž vzpomenou na výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti. V srpnu tomu bude šest let od jejího založení. Podepsáno je celkem 3 509 vědců a vědkyň, výzvu podpořilo celkem 9 744 lidí. Mezi nimi i profesor Hořejší. Podle webu výzva neměla za cíl zlehčovat skutečná rizika migrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům.
Výzva Vědci proti strachu a lhostejnosti
Cílem mělo být vymezení se proti rozdmýchávání a toleranci etnické a náboženské nesnášenlivosti, vědcům vadilo, že bylo dopřáváno sluchu „extremistickým hnutím“ a překrouceným zprávám, které údajně vedly k „dehumanizaci lidí v nouzi“. „Vadí nám, že politici a média místo toho, aby prokázali charakter a zodpovědnost, často mlčí, a dávají tak šíření strachu a nenávisti prostor, a mnohdy se ho dokonce aktivně účastní v honbě za sledovaností či popularitou,“ stěžovali si podepsaní vědci.
Odvolávali se na své kritické myšlení a schopnosti rozlišovat fakta a hypotézy a také na schopnost nebýt zaujatí. „Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedním z největších nebezpečí, která nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí,“ varovali v roce 2015.
„Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou. O imigrantech, lidských bytostech, se píše, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do naší vlasti, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali. Cizinci žijící v Evropě jsou vykreslováni jako pátá kolona, podvodníci a zločinci. Muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy, bez ohledu na jejich skutečné názory či nepřebernou rozmanitost náboženských směrů, které vyznávají. Dennodenně se z našeho údajně holubičího národa ozývají hlasy přející té či oné skupině cizinců smrt. Nic z toho neodpovídá realitě a neodráží ani tak skutečnou migrační krizi jako nemoc naší vlastní společnosti, která ztrácí lidskost a zdravý rozum,“ stěžují si v textu petice vědci včetně Hořejšího.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas