Výbor pro obranu v Poslanecké sněmovně na začátku září projednával obrannou strategii České republiky, koncepci výstavby Armády České republiky a strategické plány. Na jednání zaznělo, že se Česko musí připravit na dlouhý a možná jaderný konflikt s Ruskem či na pobyt velkých celků armád NATO na našem území včetně mohutných vojenských přesunů, uvádí Jana Bobošíková.
Ve hře jsou mobilizace, vojenské nemocnice i propaganda. „Obrannou strategii by měla na přelomu září a října projednat vláda. Ministryně obrany na jednání výboru zdůraznila, že obrannou ambicí České republiky je zapojení občanů do přípravy na obranu,“ přibližuje moderátorka v Aby bylo jasno.
Vysvětlování strategie Černochové podpořil vrchní ředitel sekce obranné politiky Ministerstva obrany Jan Jireš, významný, vysoce postavený státní úředník, který se podílel na dojednání obranné dohody se Spojenými státy. „Nová obranná strategie České republiky řekne velice otevřeně, že hlavním úkolem české obranné politiky je všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi, to znamená Rusko,“ uvedl Jireš.
Zároveň zdůraznil, že kromě vybudování kvalitní bojeschopné armády má naše země ještě za úkol všestrannou přípravu České republiky a jejích občanů na přesun a pobyt cizích vojsk na našem území. „Je to velice komplexní úkol, který zahrnuje kapacitu dopravní infrastruktury, schopnosti a udržitelnost a odolnost komunikačních sítí, schopnost přijmout spojenecké síly, zásobovat je na území České republiky, ubytovat je na území České republiky a umožnit ji přesun dál na východ. V případě krize, v případě kolektivní obrany,“ vysvětloval Jireš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská