„Varovali mě před Majdanem.“ Nepokoje v Srbsku, prezident tuší zradu. Jde o vzácný kov

11.08.2024 18:30 | Zprávy

Desetitisíce lidí vyšly v sobotu do ulic srbského Bělehradu protestovat proti plánované těžbě lithia v údolí Jadar na západě země. „Srbsko nevydáme,“ skandovali lidé v Bělehradě proti plánu na těžbu podporovaném Evropskou unií. Srbská vláda a prezident země Aleksandar Vučić v souvislosti s protesty aktivistů proti projektu těžby, jež má zemi přiblížit k EU, hovoří o nebezpečí „státního převratu“ a zaznívá též varování před „novým Majdanem“. Vučić zmínil, že od ruských zpravodajských služeb obdržel upozornění na chystané „masové nepokoje a převrat“.

„Varovali mě před Majdanem.“ Nepokoje v Srbsku, prezident tuší zradu. Jde o vzácný kov
Foto: Hana Brožková
Popisek: Srbský prezident Aleksandar Vučić

Desítky tisíc lidí v sobotu v centru srbského hlavního města dle serveru Euronews a agentury AP požadovaly zastavení projektu na těžbu lithia společnosti Rio Tinto v údolí Jadar na západě země kvůli obavám, že by těžba mohla způsobit znečištění půdy a vody v okolí.

Početný dav měl skandovat: „Nebude žádné dolování“ a zaznívalo též provolání o „zradě“. Někteří protestující se též vydali na pochod ke dvěma hlavním vlakovým nádražím v hlavním městě s tím, že budou blokovat vlakovou dopravu, dokud nebudou oficiálně splněny jejich požadavky týkající se těžby lithia.

Shromáždění se konalo po týdnech protestů ve městech po celém Srbsku proti plánu povolit těžbu lithia v údolí na západě země, která mělo odstartovat již dříve, ale po rozsáhlých demonstracích v roce 2022, jejichž součástí bylo i blokování klíčových mostů a silnic, se od nich upustilo.

Klíčová surovina pro přechod na elektromobilitu

Plán byl nakonec znovu oživen minulý měsíc poté, co Vučićova vláda dospěla k předběžné dohodě o kritických surovinách s Evropskou unií. BBC uvádí, že těžba v lokalitě se má spustit, jelikož se v ní nachází jedno z největších evropských nalezišť lithia – tedy klíčové suroviny pro baterie elektromobilů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když naposledy mělo Srbsko něco společného s EU,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 11.08.2024 19:01:48
tak to skončilo bombardováním Bělehradu a ztrátou Kosova. Měli by si vzpomenout. Jestli tam to lithium je, tak ať si EU stoupne do fronty, jinak dopadnou Srbové jako Niger, kde v době, kdy tuna uranu stála 1200 dolarů, tak Francouzi platili Nigercům necelou stovku...

|  12 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…