„Všichni jsou na tom už líp než Německo.“ Přečetli si dnes Němci

29.10.2024 8:54 | Zprávy

Zkušený novinář Robert Schneider, který dnes působí v pozici šéfredaktora nejčtenějšího německého deníku Bild, sepsal ostrý komentář, v němž ani trochu nešetřil současnou vládu Olafa Scholze a vlastně všechny členy koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených. Konstatoval, že německé hospodářství krvácí a země už by si zasloužila lepší vládu, která to bude řešit.

„Všichni jsou na tom už líp než Německo.“ Přečetli si dnes Němci
Foto: FCB
Popisek: Olaf Scholz

Německá ekonomika na tom není nejlépe. Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil očekávání německého růstu ekonomiky. V roce 2025 má růst jen o 0,8 procenta.  A v roce 2024 prý Německo čeká stagnace. „Všechny ostatní velké průmyslové země jsou na tom v současnosti lépe než Německo,“ napsal k tomu server magazínu Der Spiegel.

Robert Schneider v komentáři pro Bild prohlásil, že velká německá automobilka VW už krvácí.

„Německá ekonomika je zraněná, Volkswagen už krvácí! Zatímco desetitisícům zaměstnanců VW hrozí propouštění, snižování mezd a zavření továren největšího německého výrobce automobilů, vláda semaforové koalice dnes spáchala na naší ekonomice takovou šílenost, že je to až ohromující,“ napsal šéfredaktor nejčtenějšího německého listu.

Narážel na fakt, že šéf liberálů z FDP a ministr financí Christian Lindner svolal kulatý stůl s podnikateli a chtěl s nimi řešit krizi. Kancléř Olaf Scholz o pár hodin později hovořil na jiném místě na stejné téma s kapitány průmyslu a s odboráři. A ani na jedné z těchto akcí se neobjevil ministr hospodářství z řad Zelených Robert Habeck. Takovýto obraz podle šéfredaktora Bildu dokládá především to, jak nejednotná je současná německá ekonomická politika. „Skutečnost, že se červeno-zeleno-žlutá koalice již nedokáže dohodnout ani na společném dialogu s podnikateli a odbory, je ... dalším dokladem selhání semaforové koalice,“ konstatoval šéfredaktor Bildu s dovětkem, že zmínění pánové jednak vystavují na odiv svá ega, ale navíc ještě každý z nich říká něco trochu jiného, což německému hospodářství taktéž neprospívá.

Na jedné straně stojí ministr financí Lindner, který by rád snížil firmám daně a ulehčil jim od návalu byrokracie. Na straně druhé stojí sociální demokraté a Zelení, kteří chtějí do německé ekonomiky napumpovat další peníze cestou dotací. Nijak by jim přitom nevadilo více se zadlužit, což však FDP důrazně odmítá.

Zpravodajský pořad Tagesschau veřejnoprávní televize ARD upozornil, že Robert Habeck sepsal pro kolegy patnáctistránkovou zprávu, ve které volá po dalších masivních investicích do chátrající německé infrastruktury. „Konkrétně Habeck navrhuje nový ‚Německý fond‘. S ním by měly firmy během příštích pěti let získat nebyrokratický investiční bonus ve výši deseti procent. Pokud tedy firma investuje 100 000 eur, stát by měl vyplatit bonus ve výši 10 000 eur,“ popsal Habeckův nápad Tagesschau.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Šílené zbrojení, grýn dýl a migrace, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 29.10.2024 10:05:35
by povalily i takového hospodářského obra, jako je Čína, natož nějaké okupované Německo. Vždycky se ptám, co Němcům chybělo třeba před dvaceti lety? Nic. Generovali peníze ze všeho, byli v pohodě. Pak si ale nechali vnutit od USA ty jejich zelené a jiné paskvily, odmítli spolupráci s Ruskem a nahradili ji americkým diktátem a teď sklízí trpké ovoce. Když Rusové svolili se sjednocením Německa, vypadalo to, že se objeví další hospodářská velmoc. Ale Němci svou příležitost nevyužili, a kdyby teď nedrancovali země bývalého východního bloku, tak už jdou po žebrotě, stejně jako Francie. To je druhá taková...

|  6 |  0

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…