Osvětlit některé aspekty napjaté mezinárodní situace s vazbami na válku v Sýrii a konflikt na Ukrajině přijeli na Technickou univerzitu v Ostravě někdejší velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář a dřívější místopředseda Evropského parlamentu za ČSSD Libor Rouček, kteří společně založili Iniciativu pro evropské hodnoty. Zvláště bývalý diplomat Petr Kolář se na akci velmi ostře vymezoval vůči putinovskému Rusku a také islámskému radikalismu, takže v aule ekonomické fakulty i zaznělo: „Islámský stát musíme definitivně porazit, což jen ze vzduchu asi nebude možné. Proto bych byl i pro pozemní invazi proti němu za účasti NATO. Ta pomoc od nás by ale musela být uvážená, když by se především opírala o arabské spojence z okolních států,“ prohlásil.
Extrémní pravičáci s radikální levicí chtějí rozbít Evropskou unii
V úvodu besedy ale nejprve oba politici vysvětlili, proč vlastně založili svou Iniciativu na zachování evropských hodnot. Vedla je prý k tomu, jak se společně shodli, některá varovná volání z menší části české společnosti po vládě tvrdé ruky a odmítání základních zásad liberální demokracie, které v české společnosti převládají po roce 1989. Zkušení čeští diplomaté se také přiznali, že i když stojí na opačných pólech domácí politické scény, chtěli by republiku spíše nasměrovat k vyspělému Západu.
„Myslím si, že není určitě náhodou, když se krajní pravice spojí s extrémní levicí a polofašistickými sdruženími a společně bojují proti evropské integraci. Chtějí Evropskou unii rozbít. V tomto bodě se jejich zájmy vždy protínají,“ uvažoval diplomat Kolář.
V souvislosti s tím jeho kolega Rouček uvedl, že v odchodu z evropských struktur nevidí žádnou rozumnou alternativu. „Vystoupit z Evropské unie není problém, ale co potom? Na koho bychom se mohli na východě orientovat kromě Ruska? Naším vzorem bude Moldávie nebo Makedonie? Neměli bychom ekonomickou ani bezpečnostní stabilitu. Když jsme se v nedávné minulosti nedovedli vhodně integrovat do Evropy, skončili jsme dvakrát pod okupační správou,“ konstatoval Libor Rouček. Ten dále vysvětloval, proč si Evropská unie neví rady s nynější uprchlickou krizí a i s dalšími závažnými problémy.
„Evropská unie není žádný superstrát, nýbrž dobrovolné společenství 28 zemí, kde panují různorodé názory. Zatímco strana Zelených v Německu by přijala naprosto všechny uprchlíky, v Maďarsku postavili na hranicích plot. Je to o hledání vhodného kompromisu při zachování všech národnostních specifik. Já jsem pro evropskou federaci, která by fungovala podobně jako v Německu. Jeho 16 spolkových zemí je řízeno perfektním způsobem,“ upřesnil ještě někdejší místopředseda Evropského parlamentu.
Petr Kolář a Libor Rouček (Foto: Jan Štěpán)
Petr Kolář: Islám zůstal myšlenkově 500 let za křesťanstvím
V otázce řešení válečného konfliktů v Sýrii zastávají oba diplomaté poněkud odlišný názor. Ten razantnější by prosazoval Petr Kolář: „Islámský stát funguje také jako alternativa a zázemí pro všechny extremisty, jeho hlavním nástrojem je terorismus. Jedná se o militantní islamismus, prosazující právo šaría, který s islámem jako takovým má jen málo společného. Ve své podstatě je nebezpečnější než fašismus nebo komunismus, proto ho musíme porazit a zničit. Jsem proto i pro pozemní invazi, do které by se alespoň částečně zapojilo NATO. Zásah z naší strany by musel být opatrný a opíral by se především o spolupráci s arabskými spojenci ze sousedních států,“ uvedl. Někdejší špičkový politik se domnívá, že najít to nejvhodnější řešení nebude vůbec lehké. Poukázal především na absurdní situaci, kdy například Turecko, řádný člen severoatlantické aliance, vystupuje proti Kurdům, chce zabránit jejich autonomii, i když se právě jim nejvíce daří v boji proti Islámskému státu. „Nejedná se jen o to vyhrát válku, ale i o nalezení východiska, co bude po ní. Evropa by se měla potom podílet na vytváření funkčních státní institucí v této oblasti. Zásadně by to mohli ideologicky ovlivnit imámové z umírněného islámu. Bohužel se nyní setkáváme s tím, že Islámský stát má v Evropě své gerilové jednotky, které se rekrutují z muslimů, kteří tam žijí už druhou nebo třetí generaci. Jedná se o jedince, vymyté idioty, bojující společně s teroristy,“ konstatoval Petr Kolář.
Do pozemní vojenské operace za účasti NATO by se určitě nepouštěl Libor Rouček, který označil situaci na Blízkém východě jako extrémně složitou, jež se nyní ještě zkomplikovala sestřelením ruského bombardéru. „Na veřejnosti nebylo vůbec známé, že v Turecku žije u syrských hranic okolo 100 tisíc Turkmenů, vůči kterým nemá Rusko zrovna přátelský vztah. Navíc tam kromě národnostních sporů panují i náboženské třenice uvnitř islámu, který by už nutně potřeboval reformaci. Já nejsem ohledně urovnání války v Sýrii vůbec optimista,“ řekl sociálnědemokratický politik a doplnil: „Už když jsem byl před třiceti lety v Anglii a ze zvědavosti jsem navštěvoval mešity, setkal jsem se s radikálními imámy, kteří zcela otevřeně štvali proti jiným náboženstvím. Když jsem na to své britské přátele upozorňoval, tak mi odpověděli, že jim to nevadí, protože u nich vyznávají svobodu slova. Teprve nyní se s tím začíná něco dělat.“
Oba diplomaté se pak shodli na tom, že islám zůstal za vývojem v křesťanství o mnoho set let zpátky. „My jsme si už prošli válkami mezi katolíky a protestanty, zažili jsme různé revoluce s gilotinami, komunismus i koncentrační tábory, než se většina Evropy propracovala k liberální demokracii. Také islám se musí naučit tolerovat odlišná náboženství, jiné národnosti i jinou sexuální orientaci,“ prohlásil Kolář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán