„Je to strašnej problém udržet si dneska čistou hlavu. Zemanovu ekonomickou diplomacii v Číně vítám, je to nastupující velmoc tohoto století, a už jen kdyby se podařilo, aby lítali přes Prahu místo přes Frankfurt, tak by to znamenalo moc. Strávil jsem v Číně na cestách tři měsíce, znám celou historii počínaje dynastií Tchang kolem našeho roku 800 a konfucianismus je logický etický systém, kterého si vážím. Upřímně věřím, že až se víc Číňanů přehoupne do střední třídy, tak si dovolí i ten luxus řešit lidská práva, zatímco dosud je to opravdu tragický.
Uvědomuju si zároveň, že Čína dostala od Britů během opiových válek strašnou čočku, byla brutálně zneužívaná a vykořisťovaná a léčí si sebevědomí a je na to hodně citlivá. Nic to nemění na tom, že lidská čest musí člověku zabránit neozvat se v případě Tibeťanů a Taiwanu, jen říkám, že Číňani taky dostávali od Západu kapky a každej by si toho měl bejt vědomej,“ vyjadřuje marketér své pragmatické stanovisko vůči sílící velmoci.
„V podstatě si myslím, že starej pán dělá, co může, ale pokud se dneska ukázalo, že Jarda Jágr tam není jen kvůli tomu, že ‚byl jsem od mala vychován, že člověk má uznávat autority‘, ale že firma jeho fotra zpevňovala hráze v prezidentský oboře v Lánech za 68 (sic!) milionů a teď ho za tu zakázku vyšetřuje policie, tak to je opravdu smutný,“ říká Horák.
Podle zprávy ČT z loňského září Policie ČR v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správou provedla loni v červnu domovní prohlídky na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde a dva lidé čelí obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V článku se také píše, že kriminalisté stíhají ředitele Lesní správy Miloše Baláka a manažera společnosti Energie – stavební a báňská, kterou spoluvlastní Jaromír Jágr starší. Dle policie měla být zakázka na zpevnění okolí vodní nádrže Klíčava zmanipulována.
Cestu do Číny hodnotil také Tomáš Jirsa z webu Info.cz: „Na celé aktuální cestě do Číny rozhodně není špatně, že se Jaromír Jágr stává po Pavlu Nedvědovi další mezinárodní ikonou, která může mluvit k občanům země, jež tvoří pětinu lidstva. Stejně tak není špatně, že se jí účastní český byznys, který snad přetaví deklarace a memoranda v reálné smlouvy, které budou mít pozitivní dopad na českou ekonomiku. Špatně je, že hmatatelné výsledky v ČR zatím naprosto neodpovídají vynaložené energii, a to v situaci, kdy v Zemanově zahraničněpolitické strategii dostala Čína unikátní pozici na úkor všech ostatních.“
K očerňování Jágrova charakteru se vyjádřil i glosátor Petr Paulczyňski. „Hrdina z Nagana, mistr světa a hokejová legenda. Jágr na Hrad. To platilo do neděle. Teď je pro ‚morální majáky‘ blbá hokejka, zrádce, nebo dokonce komunista,“ konstatuje Paulczynski a doporučuje: „Víte co, vy tzv. elity? Běžte se vysrat na almaru.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas