„Z těch debat mi vstávají vlasy hrůzou.“ Jindrák a Weiss přednášeli. Došlo i na hrozbu pro slovenskou územní celistvost

27.05.2019 17:10 | Zprávy

REPORTÁŽ Krize hodnot a nerespektování mezinárodních smluv a autorit. To je velký mezinárodní problém, jejž mnozí trestuhodně snižují. I u nás se objevují hlasy o vystoupení z Visegrádské čtyřky. Nerespektování Rady bezpečnosti OSN je pomalu tradiční, a to především ze strany USA a velkých evropských států. Co bude dál? To zaznělo na diskusním odpoledni, kterého se zúčastnili ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák a slovenský velvyslanec v ČR Peter Weiss. A Huawei? Kdo na světě má dnes 66.000 lidí ve výzkumu jako tato firma. Takže jde vlastně o obchodní válku mezi Amerikou a Čínou, do které jsme vtaženi a s gustem sobě vlastním sekundujeme…

„Z těch debat mi vstávají vlasy hrůzou.“ Jindrák a Weiss přednášeli. Došlo i na hrozbu pro slovenskou územní celistvost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru KPR

Debata, kterou uspořádala Nadace železné opony, se týkala aktuální situace v mezinárodních smlouvách. Přišla si to vyslechnout stovka posluchačů, především staršího data narození.

Krize značně nebezpečná…

„Myslím, že ta nejzásadnější krize, alespoň z mého pohledu, je krize hodnot. Když slyším ty debaty o tom, jestli v květnu 1945 došlo k osvobození nebo k okupaci Československa, tak mi opravdu vstávají vlasy hrůzou na hlavě a myslím, že ta debata je zcela mimo reálný svět a vůbec by se neměla objevovat,“ uvedl na začátek svého vystoupení emotivně Jindrák.

V současné době se nacházíme v krizi multilaterální politiky, kdy se oslabují instituce a mechanismy, které zde pracně vznikaly v době zejména po velkých světových konfliktech. „Měly nastavit svět na nové fungování, upravit to a také se to podařilo – mluvme zejména o OSN, ale mluvme i o EU a NATO. To je dnes největší problém, že některé věci fungovaly po válce nebo v EU v nějaké době a dnes přestávají fungovat. Dostáváme se do situace, která vyžaduje neodkladná řešení, protože jinak se ten multilaterální systém zhroutí pod rukama,“ pokračoval bývalý velvyslanec.

To má celou řadu důvodů. „Já v současné době velmi kriticky hodnotím kroky administrativy Spojených států, respektive prezidenta Trumpa. Ten vyvoláváním obchodních válek, a nebudu hodnotit, jestli to je či není namístě, nejsem odborník na čínsko-americký obchod... Ale na druhou stranu si myslím, že jeho politika, kdy dotlačí státy k nějakému bilaterálnímu řešení, třeba k dohodám o volném obchodu s Kanadou nebo s Mexikem, to samozřejmě může vést k nějakému úspěchu. Na druhé straně rozbíjí systém, který zde byl budován dlouhá léta, a není to jen otázka jedné americké administrativy, ale jsou to věci, které přímo postihují i Českou republiku. Nejvíce mne trápí oslabování role OSN, která vznikala v nějakém kontextu a v určitých regionech světa pořád hraje ještě velkou roli. Ale troufám si říci, že některé státy, zejména z evropského prostoru, začínají pomalu přehlížet OSN v tom smyslu, že se hledají nějaké regionální koncepty a skupiny.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

21:23 „Bude to těžký.“ Okamura přímo ze štábu AfD

„Pořád doufám v pozitivní posun, ale bude to těžký,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura. St…