Počty obětí v Gaze dál rostou. Momentálně zemřelo na 12.300 Palestinců, z toho pět tisíc dětí, dle palestinských zdrojů. Ozbrojené síly Státu Izrael (IDF) podle agentury Reuters tvrdí, že ve střetech s palestinskými ozbrojenci zemřelo 57 vojáků.
Vysoký poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pátek naléhal na palestinské civilisty, aby se přemístili pryč z Chán Júnis na jižním konci Pásma Gazy, protože izraelské síly budou muset postoupit do města, aby vyhnaly bojovníky Hamásu skrývající se v podzemních tunelech a bunkrech. Což naznačuje, že izraelská pozemní ofenzíva na jih se blíží. Ve městě Chán Júnis žije na 400 tisíc lidí, další desítky tisíc vyrazily k městu na cestu po izraelském útoku na sever Pásma Gazy.
A pokud skutečně dojde k útoku i v jižní části Pásma Gazy, pak podle agentury Reuters hrozí, že se ještě zhorší už tak dost příšerná humanitární situace Palestinců. Do nemocnice Al Shifa Izrael znemožnil dostat na 6 tisíc litrů vody a 2,3 tuny jídla. Izraelské zdroje tvrdí, že ozbrojenci Hamásu mají svá stanoviště právě i v podzemí nemocnic apod.
Humanitární agentura OSN OCHA uvedla, že v pátek již třetí den po sobě nevstoupila do Gazy žádná pomoc a distribuce se prakticky zastavila kvůli nedostatku bezpečnostních záruk a paliva. Uvedla, že v některých oblastech začala do ulic proudit surová odpadní voda v důsledku nedostatku paliva pro provoz infrastruktury.
Podle listu Jerusalem Post se na podporu Palestinců vydaly na pochod tisíce Íránců. Tyto pochody jsou podporovány státními úřady. Nejvyšší íránský vojenský velitel řekl: „Palestina stojí na cestě opotřebovací války. Izrael bude čelit definitivní porážce a skončí na smetišti dějin,“ řekl velitel revolučních gard Hossein Salami na shromáždění v hlavním městě Teheránu, které živě odvysílala státní televize. „Bitva neskončila, islámský svět udělá, co bude muset. Stále zbývají velké (nevyužité) kapacity,“ řekl Salami, aniž by se zmínil o jakýchkoli možných krocích Íránu, aby se zapojil do konfliktu.
Státní televize ukázala, jak někteří protestující nesou svázané bílé rubáše symbolizující děti zabité v Gaze. Íránské ministerstvo zahraničí v sobotu vyzvalo mezinárodní společenství, aby pomohlo zastavit „vražednou mašinérii a organizovaný terorismus sionistického režimu proti palestinskému lidu a pohnalo sionistické zločince k odpovědnosti před spravedlností a mezinárodním právem“, upozornil list Jerusalem Post.
Současně probíhají pochody a protesty i v Izraeli. V Tel Avivu již několik dní existuje stanové městečko a protestující – příbuzní přibližně 240 rukojmích, které unesli teroristé z Hamásu – žádají vládu Benjamina Netanjahua, aby udělala víc pro záchranu jejich příbuzných. O dění ve stanovém městečku informoval server izraelského listu Haaretz.
Izraelský premiér Netanjahu na tiskové konferenci v sobotu večer řekl, že „dosud nedošlo k dohodě o propuštění rukojmích“ a dodal, že „až budeme mít co říct, budeme vás informovat“. Netanjahu objasnil, že prvním cílem války je ochromit Hamás, druhým je vrátit rukojmí a třetím eliminovat hrozbu z Gazy. Zmínil také rozhodnutí válečného kabinetu povolit velmi omezené množství paliva do Gazy s tím, že „humanitární pomoc je také nezbytná pro pokračující mezinárodní podporu. Bez humanitární pomoci nás i naši nejlepší přátelé budou těžko podporovat po dlouhou dobu,“ varoval své spoluobčany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.