Akce, kterou uspořádala ČSSD společně s Mladými sociálními demokraty Olomouckého kraje pod záštitou poslance Romana Váni a senátora Martina Tesaříka, začala krátce po šestnácté hodině v Regionálním centru Olomouc. Samotné diskusi předcházelo ještě vyhlášení vítězů soutěže Za esej na večeři s ministrem Lubomírem Zaorálkem. Studenti středních a vysokých škol psali o aktuálních tématech zahraniční politiky. Nejlepší z nich pak z rukou ministra převzali před zaplněným sálem diplomy a po besedě také se Zaorálkem povečeřeli v nedaleké hotelové restauraci.
Po předání diplomů poslanec ČSSD Roman Váňa uvedl, že předchozí pravicové vlády zahnaly zahraniční politiku do kouta. „Stali jsme se zemí lehce přehlíženou až vysmívanou především v Evropské unii,“ řekl s tím, že dnes už je situace jiná a v Evropě nás teď prý vítají zpět. Posléze předal slovo ministru zahraničí. Ten nejprve seznámil posluchače s okolnostmi středečního přijetí španělského velvyslance, kterému vadil Zaorálkův nedávno pronesený výrok v Poslanecké sněmovně v reakci na žádost prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, aby se Česká republika přiklonila k Západu nebo k Východu.
Zaorálek ve sněmovně kritizoval Západ kvůli dvěma světovým válkám a připomněl i španělskou reconquistu v 16. století. „Vzpomeňte si, jak se tam zacházelo s Židy, jak se tam zacházelo s muslimy. To je historie Západu. Historie agrese, dokonce v jižní Americe a v dalších zemích. Celá historie Západu je prostě plná krve,“ pronesl tehdy ministr zahraničí.
Likvidace jiných etnik je součástí evropské historie
A v Olomouci svá slova před asi stovkou posluchačů ještě doplnil. Vzpomněl si zde na deníky Hitlerova osobního tajemníka Martina Bormanna. „Píše v nich, že Hitlera velice zajímalo zacházení s indiány ve Spojených státech amerických. Hitlera také inspirovalo chování Britů v búrské válce. Hitler udělal pouze to, že to, co se praktikovalo jinde vůči jiným etnikům, si dovolil aplikovat dokonce uvnitř Evropy samotné vůči těm, kteří tu s námi žili. Zapojily se do toho německé průmyslové podniky a dělalo se to způsobem, který si Napoleon ani Gaius Julius Caesar nemohli dovolit.“ Caesar se podle Zaorálka vyznačoval značnou mírou brutality, když vybíjel děti a ženy, a dokonce pobíjel každého svého desátého vojáka. „Nevím, který z těch velkých vládců Evropy, kdyby měl k dispozici IG Farben (německá chemická průmyslová konglomerátní společnost vyrábějící insekticid Cyklon B – pozn. red.) a plynové komory, jestli by váhal je použít, protože likvidace jiných etnik je součástí evropské historie,“ řekl dále Zaorálek a ocenil v této souvislosti Evropskou unii jako důležitý projekt z hlediska míru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka