Zatopit Hamás vodou, zvažuje Izrael. Bojí se o životní prostředí

05.12.2023 7:43 | Zprávy

Američané dál důrazně žádají Izrael, aby tamní armáda více hleděla na životy palestinských civilistů a nedopustila, aby jih Pásma Gazy pocítil stejnou destrukci jako sever Pásma Gazy. Izraelci tvrdí, že budou existovat bezpečné zóny, ale Palestinci hlásí do světa, že žádná bezpečná místa neexistují a izraelská armáda rozsévá smrt všude. OSN bije na poplach. Izraelci také oznámili, že zatopí síť tunelů vybudovaných Hamásem, což část představitelů USA vystrašilo.

 Zatopit Hamás vodou, zvažuje Izrael. Bojí se o životní prostředí
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Válka v Izraeli trvá 60 dní a podle agentury Reuters ozbrojené síly Státu Izrael rozběhly na plné obrátky operace na jihu Pásma Gazy u měst Chán Júnis a dalších. Generální tajemník OSN Antonio Guterres v OSN apeloval na Izrael, aby se vyhnul dalším krokům, které by zhoršovaly již tak hroznou humanitární situaci v Gaze, a aby ušetřil civilisty od dalšího utrpení.

„Pro lidi, kterým bylo nařízeno evakuovat, se nemají kam bezpečně evakuovat a mají jen velmi málo míst k přežití,“ řekl mluvčí OSN Stephane Dujarric. Na jeho vyjádření upozornila agentura Reuters.

Ze Spojených států opakovaně zaznělo, že by izraelská armáda měla brát ohled na životy palestinských civilistů, aby se neopakoval tvrdý útok na severu Pásma Gazy.

Velitel izraelského obrněného sboru brigádní generál Hisham Ibrahim podle agentury Reuters řekl armádnímu rozhlasu, že armáda téměř dosáhla svých cílů v severní Gaze.

„Začínáme rozšiřovat pozemní manévr do dalších částí Pásma Gazy s jediným cílem – svrhnout teroristickou skupinu Hamás,“ řekl.

A podle agentury až čas ukáže, zda skutečně izraelská armáda brala na životy civilistů větší ohledy a zda skutečně nebude útočit na některé zóny, které sama označuje za bezpečnější zóny.

Zdravotníci v Gaze přitom tvrdí, že od ukončení několikadenního příměří bylo zabito dalších 900 lidí. Celkově prý zemřelo téměř 16 tisíc lidí, přičemž 70 procent z nich mají tvořit ženy a osoby mladší 18 let a většina údajně zemřela v důsledku izraelského bombardování. Bombardován byl i Rafah, který má patřit k bezpečnějším oblastem, ale podle Palestinců žádná bezpečnější oblast neexistuje, protože izraelské bomby dopadají všude.

Bombardování na jednom místě v Rafahu přes noc vytvořilo podle agentury Reuters v zemi kráter o velikosti basketbalového hřiště. Bosé nohy a černé kalhoty mrtvého batolete trčely zpod hromady suti. Muži se snažili holýma rukama pohnout kusem betonu, který dítě rozdrtil. Tito muži byli viděni, jak volají Alláha a zdůrazňovali, že bezpečnější místo v Palestině opravdu neexistuje.

„Spali jsme,“ řekl Salah al-Arja, majitel jednoho z domů zničených na místě. „Říkají vám, že je to bezpečná oblast, ale v celém Pásmu Gazy žádná bezpečná oblast není.“

Izrael obviňuje Hamás, že vystavuje civilisty nebezpečí tím, že operuje z civilních oblastí, včetně tunelů, které mohou být zničeny pouze velkými bombami. Hamás to popírá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…