16 000 000 Kč pro jednu firmu. Ušité na míru? Podezření vůči ČT sílí, už se jedná

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.09.2023 7:45 | Zprávy

Středeční jednání Rady České televize bylo „rozlučkou“ generálního ředitele Petra Dvořáka. Zároveň ale místopředseda Pavel Matocha informoval radní o jednom z pomníčku Dvořákova vedení, které šetří i antimonopolní úřad.

16 000 000 Kč pro jednu firmu. Ušité na míru? Podezření vůči ČT sílí, už se jedná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Česká televize si nechává už mnoho let dělat analýzy objektivity zpravodajství. Od roku 2019 je pro televizi dělá společnost Media Content Experts, patřící podnikateli Pavlu Herotovi. Web Kverulant poznamenal, že jeho analýzy objektivity (vypracované dceřinou společností Media Tenor) a vyváženosti zpravodajství vycházely pro ČT vždy dobře a vedení televize s nimi operovalo při veřejné diskusi i před televizní radou.

Například podezření, že před volbami 2021 Česká televize stranila některým politickým subjektům a o jiných informovala výrazně negativněji, bylo v analýze Media Tenoru vyvráceno slovy: „Zpravodajské pořady nijak nevybočily z dlouhodobých ukazatelů podílu negativních výpovědí o politických subjektech. Skladbě politických výpovědí významně dominují neutrální informace (v průměru za zpravodajské pořady 95 %)“. Drtivou většinu negativních informací přinášeli političtí oponenti prezentovaných subjektů, nikoliv prezentující novináři. Vládní hnutí ANO bylo jednoznačně nejčastěji prezentovaným politickým uskupením v hlavních zpravodajských pořadech, k čemuž také přispěla zdravotnická tematika v důsledku koronavirové krize. Předseda vlády A. Babiš byl pak nejintenzivněji prezentovaným politikem.

I když má smlouva končit až na konci roku 2023, již vloni před Vánoci se Česká televize rozhodla vypsat výběrové řízení na smlouvu novou, až do roku 2028.

A „výběrko“ to bylo takové, že šokovalo i otrlé strážce transparentnosti. Řízení vypsané 9. prosince mělo lhůtu pro předložení nabídek do 6. ledna 2023. Požadavky na nabídky byly velmi rozsáhlé, uchazeč měl například předložit analýzu Událostí, Otázek Václava Moravce, Reportérů, 168 hodin a Interview ČT24 za celý říjen 2022.

Kromě toho musel předložit demo verzi internetové aplikace, kde by tyto analýzy byly prezentovány.

Dále byla požadována dohodnutá spolupráce s univerzitním pracovištěm, které by dokázalo zpracovat ověření metodologie analýz společnosti.

To vše měl žadatel připravit za měsíc, který byl navíc rozdělen vánočními svátky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Železného z televize úplně odstranit. Nemá tam co dělat. Na obrazovce zvlášť., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseprozíravýobčan , 24.09.2023 10:57:02

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…