20× předražené nákupy respirátorů? Šéf NKÚ v ČT udeřil. Mohou padat hlavy

10.06.2020 22:11 | Zprávy

O tom, jak stát hospodařil s veřejnými financemi v době pandemie, ve středečním pořadu Interview na ČT24 hovořil šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Stranou tak nezůstaly kritizované nákupy ochranných pomůcek za mnohonásobně vyšší cenu. Kromě toho má prý jeho úřad v plánu prošetřovat i další kroky vlády související s epidemií, například ekonomickou pomoc podnikatelům.

20× předražené nákupy respirátorů? Šéf NKÚ v ČT udeřil. Mohou padat hlavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Nejvyšší kontrolní úřad aktuálně provádí mimořádnou kontrolu státních nákupů zdravotnických prostředků v době pandemie. „Kontrola už byla zahájena na třech kontrolovaných místech – Ministerstvu zdravotnictví, Ministerstvu vnitra a Správě státních hmotných rezerv,“ uvedl Kala, s tím, že daší kontrola se již připravuje.

V jaké fázi se nyní kontrola NKÚ nachází? „Nyní probíhá stále sběr všech informací. Musíme doložit všechny doklady a na základě toho zjistit skutečný stav. Nyní nemohu říct, zda stát hospodařil ve stavu nouze efektivně, či nikoliv,“ sdělil Kala. Z předběžných analýz prý ale vyplývá, že stát utratil zrhuba 11 miliard korun.

„Co mohu ale říci, že těch aspektů týkajících se nejen ceny, je tam spouta. Spolupracujeme s řadou partnerů v zahraničí. Jsou země, kde nakoupili prostředky, které se jim rozpadly ještě dříve, než je rozbalili. Jsou země, kde mají problém s tím, že dodané zboží bylo alergenní či nesplňovalo jiné podmínky. A jsou také země, kde se řeší otázka ceny, způsobu nákupu a distribuce,“ zmínil Kala, že na všechny tyto aspekty se chtějí v NKÚ zaměřit a poté přinést odpověď, která státu pomůže se napříště lépe připravit.

Před pár týdny Kala v jednom z rozhovorů prohlásil, že dvacetinásobný rozdíl v cenách respirátorů jej opravdu „zaujal“. Nyní ale dodává, že záleží na tom, v jaké etapě se tak drahé ochranné prostředky nakoupily a v jakém množství. „Můžu říct hypotézu, že někdo na začátku pandemie koupil jeden kus drahého respirátoru, aby ověřil dodavatele a zboží,“ zmínil, že v případě tohoto nákupu by šlo o správný postup.

Může se se však ukázat, že jde o indície k tomu, že stát skutečně nenakoupil dobře. „Pokud by se za tyto ceny nakupovalo velké množství, to by opravdu v pořádku nebylo,“ zdůraznil prezident NKÚ, s tím, že je nutné to posuzovat v celém kontextu, k čemuž však nejsou data.

Následně se jal vysvětlit, jaký dopad mají kontroly NKÚ. „Toto je přesně ukázka, kdy můžeme vidět, že vyjádření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, že tuto oblast sleduje a bude se jí zabývat, zřejmě vedlo k tomu, že celá řada smluv se nakonec nenaplnila a byla vypovězena,“ sděli. A zmínil, že i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) začal prošetřovat nákupy ochranných pomůcek pro podezření, že dodavatelé falšovali certifikáty. Stejně tak i Ministestvo financí zahájilo své kontroly.

„Když se řidiči na silnici dozvědí, že je někde instalovaný radar, začnou také jezdit opatrně a dodržovat rychlost. To je pro mě dobrý výsledek, je to dobrá prevence,“ dodal spokojeně Kala .

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …