Nejvyšší kontrolní úřad aktuálně provádí mimořádnou kontrolu státních nákupů zdravotnických prostředků v době pandemie. „Kontrola už byla zahájena na třech kontrolovaných místech – Ministerstvu zdravotnictví, Ministerstvu vnitra a Správě státních hmotných rezerv,“ uvedl Kala, s tím, že daší kontrola se již připravuje.
V jaké fázi se nyní kontrola NKÚ nachází? „Nyní probíhá stále sběr všech informací. Musíme doložit všechny doklady a na základě toho zjistit skutečný stav. Nyní nemohu říct, zda stát hospodařil ve stavu nouze efektivně, či nikoliv,“ sdělil Kala. Z předběžných analýz prý ale vyplývá, že stát utratil zrhuba 11 miliard korun.
„Co mohu ale říci, že těch aspektů týkajících se nejen ceny, je tam spouta. Spolupracujeme s řadou partnerů v zahraničí. Jsou země, kde nakoupili prostředky, které se jim rozpadly ještě dříve, než je rozbalili. Jsou země, kde mají problém s tím, že dodané zboží bylo alergenní či nesplňovalo jiné podmínky. A jsou také země, kde se řeší otázka ceny, způsobu nákupu a distribuce,“ zmínil Kala, že na všechny tyto aspekty se chtějí v NKÚ zaměřit a poté přinést odpověď, která státu pomůže se napříště lépe připravit.
Před pár týdny Kala v jednom z rozhovorů prohlásil, že dvacetinásobný rozdíl v cenách respirátorů jej opravdu „zaujal“. Nyní ale dodává, že záleží na tom, v jaké etapě se tak drahé ochranné prostředky nakoupily a v jakém množství. „Můžu říct hypotézu, že někdo na začátku pandemie koupil jeden kus drahého respirátoru, aby ověřil dodavatele a zboží,“ zmínil, že v případě tohoto nákupu by šlo o správný postup.
Může se se však ukázat, že jde o indície k tomu, že stát skutečně nenakoupil dobře. „Pokud by se za tyto ceny nakupovalo velké množství, to by opravdu v pořádku nebylo,“ zdůraznil prezident NKÚ, s tím, že je nutné to posuzovat v celém kontextu, k čemuž však nejsou data.
Následně se jal vysvětlit, jaký dopad mají kontroly NKÚ. „Toto je přesně ukázka, kdy můžeme vidět, že vyjádření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, že tuto oblast sleduje a bude se jí zabývat, zřejmě vedlo k tomu, že celá řada smluv se nakonec nenaplnila a byla vypovězena,“ sděli. A zmínil, že i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) začal prošetřovat nákupy ochranných pomůcek pro podezření, že dodavatelé falšovali certifikáty. Stejně tak i Ministestvo financí zahájilo své kontroly.
„Když se řidiči na silnici dozvědí, že je někde instalovaný radar, začnou také jezdit opatrně a dodržovat rychlost. To je pro mě dobrý výsledek, je to dobrá prevence,“ dodal spokojeně Kala .
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab