30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

29.12.2024 14:02 | Monitoring

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, že z českého trhu odejdou. Podporovat je podle ní nutné národní kapitál, ne ty, kteří nás „30 let vyžírají“. Nástroje na to, aby se tak nedělo, prý už jsou, ale nikdo je nepoužívá, dokonce se všichni v politice bojí říct, jaký je to problém. Někteří kvůli své víře. „Jsou prostě ti, kteří chtějí, aby ČR byla rozpuštěna jak ta kostka cukru v rámci nějaké pofidérní entity zvané Evropská unie,“ konstatovala.

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl
Foto: Inovace republiky
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Švihlíková jednak reagovala na hrozbu, že by se zahraniční korporace „sebraly a šly“. „Tak se seberte a běžte,“ odvětila by jim Švihlíková, podle které je potřeba podpořit národní kapitál. „Ne ty, kteří nás vyžírají 30 let a my to blahosklonně tolerujeme,“ doplnila. Nástroje s tím něco dělat prý stát má, ale fascinuje ji, že se zatím nikdo o nic nepokusil, dokonce je problém i říci, že se jedná o něco, co nelze nadále tolerovat, protože to deformuje českou ekonomiku a znemožňuje rozvoj národních podnikatelských struktur.

Zaměřila by se na vztahy matek a dcer u společností. „Je potřeba říct to na rovinu, my vás budeme kontrolovat. Vy budete naše priorita, ne nutně pan Vomáčka s truhlářskou dílnou,“ řekla ohledně zahraničních společností. Je potřeba dát „signál“, řekla s tím, že tak by se vyjádřil premiér Fiala. Konkrétně signál: „My vám to už tolerovat nebudeme.“ Také komentovala dividendy, kde zmínila, že by byla pro tvrdší přístup, tedy aby stát přinutil firmy, aby se dividendy promítly do mezd.

Uvedla, že na západě je běžné, že pokud by někdo chtěl vyvádět velký zisk z firmy, tak finanční správa to nedovolí na základě toho, že by to mohlo firmu ohrozit. Shrnula, že možné je ledacos, ale znamená to postavit se zahraničním firmám, což podle ní místní politická sféra udělat nechce. Stejně jako postavit se za české zájmy. Dokonce i média hlavního proudu dle Švihlíkové přiznávají, že naše prostředí je „nedostatečně konkurenční“.

Spotřebitelé jsou prý neustále zaváděni na scestí, aby dělali chybná rozhodnutí. „To jsou ty různé balíčky, v telekomunikačních službách, v bankách. Kdy je to tak nepřehledné, že vy to v podstatě nemůžete porovnat,“ dala příklad a konstatovala, že zákazník pak skutečně nemůže udělat racionální rozhodnutí. To samé jsou podle ní slevové a věrnostní karty a neustálé „akce“. „U nás mají eldorádo,“ pravila s tím, že chybí potřebný dohled. Který má podle ní dělat stát, ale dostupné nástroje nejsou dostatečně používány, jak ze strany ÚOHS, tak ze strany ministerstva financí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to smutné, ale po zkušenosti posledního desetiletí - souhlas. Tohle není kapitalismus volné soutěže, ale mafiánský kapitalismus korporací., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 29.12.2024 15:44:21

|  19 |  0

Další články z rubriky

Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

18:40 Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

Reakce na covidovou pandemii byla koordinována prostřednictvím zpravodajských a vojenských aliancí, …