300 případů korupce v Evropském parlamentu. Stohy důkazů „promluvily“

04.12.2023 11:28 | Zprávy

Evropským parlamentem po celé roky prorůstala korupce. Mají to dokládat dokumenty, které se dostaly do rukou novinářům. Prý bylo zaznamenáno až 300 případů, kdy se prostřednictvím korupčního jednání někdo pokusil ovlivnit demokratické procesy v Evropském parlamentu.

300 případů korupce v Evropském parlamentu. Stohy důkazů „promluvily“
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Korupce prostupuje Evropským parlamentem po desetiletí. Podle serveru Politico to ukazuje soubor dokumentů, k nimž se novináři dostali. Podle dokumentů, které publicisté pročítali dlouhou dobu, mezi přední plátce, kteří se snaží ovlivnit demokratické procesy, patří podle listin nejčastěji státy Katar, Maroko, Mauretánie. Ty byly ochotné utratit až 4 miliony euro.

„Skandál poprvé vyšel najevo přesně před rokem tento týden, kdy byli Panzeri, Giorgi a další klíčové postavy zatčeni v sérii dramatických razií zahrnujících pytle hotovosti a odporné příběhy o zahraničním vměšování do srdce demokracie EU. Mezi akce zaznamenané v dokumentech patří některé, které mají významný dopad na fungování Evropské unie – například plán na zrušení šesti parlamentních rezolucí odsuzujících porušování lidských práv v Kataru a práce na uzavření dohody o bezvízovém styku mezi Dauhá a EU,“ uvedl server Politico EU s tím, že viděl dokumenty, z nichž bylo zřejmé, že snahy o ovlivňování Evropského parlamentu probíhaly minimálně v letech 2018 až 2022.

„V rámci vyšetřování byli zatím zatčeni čtyři současní a bývalí europoslanci na základě předběžných obvinění z korupce, praní špinavých peněz a členství ve zločinecké organizaci. Mezi podezřelé patří Panzeri, Giorgi a Eva Kaili, Giorgiho partnerka a bruselská fanynka, která byla po vypuknutí skandálu sesazena z funkce místopředsedkyně parlamentu. Zatímco vyšetřovatelé mají podezření, že Panzeri a jeho síť manipulovali parlamentem jménem Kataru a dalších států, dokumenty naznačují, že se také pokoušeli využít nedostatečné znalosti zahraničních úředníků o demokracii v EU,“ informoval server s tím, že europoslanci sázeli také na to, že jejich partneři sedící s nimi u stolu vůbec netuší, jak přesně demokratické procesy v EU fungují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Uf,,,,,,!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekámoš , 04.12.2023 12:17:24
Jak máme věřit, že budou rozhodovat objektivně ??? Prodejné děvky se budou vždy řídit heslem "KDO DÁ VÍC"!!!

|  8 |  0

Další články z rubriky

Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

12:18 Ivan Hoffman o dobytku: Evropská unie je mimořádně odporný spolek

POHLED IVANA HOFFMANA Bojovníci za jakákoliv práva mají mimořádnou schopnost dívat se jinam, když se…