I když se původně mínilo, že na podporu umělců by mělo ročně jít necelých 130 milionů korun, podle zjištění serveru Borovan.cz by mělo jít o 690 milionů korun. Peníze daňových poplatníků by ministerstvo kultury chtělo podle zjištění využít na podivné a amorfní cíle jako „digitální dovednosti, finanční gramotnost a manažerské dovednosti, kulturní inovace, internacionalizaci a podporu propojení umění a kultury s odvětvím vzdělávání".
„Reforma Status umělce/umělkyně v sobě zahrnuje dvě opatření, a to jeden milník a jeden cíl. Milníkem je samotné legislativní ukotvení statusu umělce s uvedením vstupu v platnost, a to nejpozději k 31. prosinci 2025. Cílem je podpora 2000 kulturních a kreativních pracovníků podpořených prostřednictvím rozvoje dovedností (individuální tvůrčí a studijní projekty, vzdělávání atp.) s termínem nejpozději k 31. prosince 2024, a to prostřednictvím grantového programu s alokací 690 milionů korun,“ podotkla pro Borovan.cz Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení kabinetu ministra kultury.
„Navrhovaná definice státem uznaného umělce zní: ‚Fyzická osoba vykonávající uměleckou činnost, tvůrčí činnost nebo činnost s uměleckou činností bezprostředně související‘. Tedy umělec má být, poněkud nečekaně, osoba vykonávající uměleckou činnost. A teď ještě, kdo a jak bude posuzovat, kde je hranice mezi uměleckou činností a neuměleckou činností?“ komentoval v minulosti návrh právník a brněnský politik Robert Kotzian.
„Když budu po stanovenou dobu (24 měsíců v posledních třech letech) vystavovat hromady nepořádku a tvrdit, že je to umění, budu se moci stát státním umělcem? Jako třeba tady tyto umělkyně,“ poukazuje na specifický druh „umění“ Kotzian.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.