„Zdědil jsem po své mamince dům v Bechyni. Letos jsem se přihlásil k dani z nemovitosti a byla mi vyměřena ve výši 490 Kč/rok. A teď mi hrozí, že budu platit 980? Tak to ne, to už je na mě moc… Demisi! Fialo, odstup,“ píše na svém twitterovém profilu exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Zdědil jsem po své mamince dům v Bechyni. Letos jsem se přihlásil k dani z nemovitosti a byla mi vyměřena ve výši 490 Kč/rok. A teď mi hrozí, že budu platit 980? Tak to ne, to už je na mě moc… Demisi! Fialo, odstup. https://t.co/uhgKeq8UYf
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) May 22, 2023
Chystané zvýšení daně z nemovitosti je součástí konsolidačního balíčku vlády premiéra Petra Fialy. Část výnosu však mají nově města a obce sdílet se státem.
Obce mohou zvýšit daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu v rozmezí 1,1 až pět, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel. Sazba daně z nemovitosti se podle návrhu Ministerstva financí má od příštího roku zvýšit dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu. Zvýšení příští rok vynese devět miliard korun.
„Chápu, že z vašeho pohledu je významnou položkou zvýšení daně z nemovitosti, která se nově bude dělit mezi obce a stát. Zatímco stát dosud daň (z nemovitosti) spravoval a měl s tím nějaké náklady, tak veškeré příjmy šly obcím. Nově zaváděný státní koeficient bude příjmem státu. Co je ale důležité, na příjmech obcí se tímto vůbec nic nezmění. Příjem obcí bude stejný jako dosud,“ uvedl k tomu v minulých dnech premiér Petr Fiala, podle kterého vláda neuvažuje o přehodnocení plánu zvýšit daň z nemovitosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef