Je s podivem, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pomoc nevyloučil, i když ještě před pár měsíci tvrdil, že se ochranou hranic Severoatlantická aliance nezabývá. „Myslím, že se velmi vážně zamyslíme nad žádostí Turecka a dalších spojenců o pomoc s řešením této krize,“ uvedl šéf NATO. Ministři obrany o požadavku Berlína a Ankary budou jednat už koncem týdne v Bruselu.
Pro MF Dnes se k návrhu Německa, který Merkelová prezentovala po schůzce s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Ankaře, vyjádřil i český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Všechna opatření NATO či EU, která by vedla k zvládnutí migrační krize, nelze než přivítat,“ řekl. I přesto se však nepředpokládá, že by se na jednání podařilo dosáhnout dohody. Operace NATO se totiž například nelíbí řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi, který si dal ihned podmínku, aby lodě NATO hlídkovaly pouze v tureckých teritoriálních vodách.
Zadostiučinění tak mohou cítit prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO), kteří toto po Stoltenbergovi chtěli v září. Tehdy však Stoltenberg uvedl, že tyto problémy nejsou v kompetenci NATO, ale EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef