Před brzkou ztrátou konkurenceschopnosti výroby elektřiny a tepla z uhlí v minulých týdnech varovalo hned několik firem. I proto zvažují v nadcházejících letech uzavírání uhelných zdrojů.
Na dotaz ČTK to uvedl David Hluštík z MPO. Několik energetických firem v minulých týdnech varovalo před brzkou ztrátou konkurenceschopnosti výroby elektřiny a tepla z uhlí, některé z nich proto zvažují uzavírání uhelných zdrojů už v následujících letech.
— ČT24 (@CT24zive) March 30, 2024
„Z hlediska plánování odchodu od uhlí se situace v energetice v posledních letech výrazně proměnila. Zatímco dřívější plány vycházely z předpokladu, že využívání uhlí bude ekonomicky výhodné a sami si vybereme termín odchodu v průběhu třiceti let, nyní jsme v situaci, kdy primárně kvůli ceně emisní povolenky a klesajícím velkoobchodním cenám elektřiny přestává být využívání uhlí profitabilní,“ uvedl Hluštík.
Proto se ministerstvo připravuje na situaci, kdy bude muset stát vytvořit podmínky k tomu, aby byl zajištěn dostatek elektřiny v případě, kdy by došlo k dřívějšímu uzavírání uhelných zdrojů. „Proto MPO v rámci transpozice připravuje podmínky, aby v případě, že nastane skutečná nutnost poskytnutí veřejné podpory, ČR měla legislativní nástroje k jejich zavedení,“ dodal Hluštík.
Ministerstvo průmyslu a obchodu už konečně připravuje legislativní nástroje, které by v případě nutnosti umožnily poskytnout veřejnou podporu pro další výrobu elektřiny.
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) March 30, 2024
Na dotaz ČTK to uvedl David Hluštík z MPO.
Spread < 20€
https://t.co/in9uR51G5P prostřednictvím @oEnergetice pic.twitter.com/2jbqcqYzRe
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v minulosti uvedl, že ministerstvo připravuje scénáře pro různé možnosti odstavení uhelných elektráren, včetně nejhorších scénářů, které zahrnují odstávku jaderných bloků a kolaps propojení s Německem.
Mezi firmy, které apelují na přechod české energetiky z uhelných elektráren na nové patří ČEZ a Sev.en Energy.
Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač uvedl, že firma uvažuje o brzkém uzavření uhelných zdrojů kvůli ekonomické nevýhodnosti. Že budou firmy zavírat už v roce 2026 kvůli vysokým cenám povolenek a tím pádem nízkému zisku, se firmy obávaly už před rokem.
Průměrná cena povolenky v roce 2024 je na referenčním kontraktu 61,67 eur, tedy 1 561 Kč/t. Jedna MWh se prodává za 72,83 eur. Rozdíl je tak méně než 20 eur, přesněji 11,16 eur, varuje Vladimír Budinský ze spolku Konec uhlí - Nová Energie, přičemž z toho je následně třeba zaplatit i další výdaje firem.
Avšak, ekologické organizace tvrdí, že pokles cen emisních povolenek znamená, že rychlý krach uhelných zdrojů nehrozí a že Tykačova prohlášení jsou pouze pokusem o vydírání politiků a získání finančních prostředků. Společnost Sev.en Energy odmítá, že by žádala státní podporu.
Hnutí Duha – environmentální nevládní organizace, která je členem mezinárodní federace ekologických organizací Friends of the Earth, nicméně tvrdí, že uhlí nemá dlouhodobou budoucnost a navrhuje zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 a posílení opatření pro jejich rozvoj a efektivní využití.
Vláda měla za cíl do roku 2033 postupně omezit využívání uhlí, ovšem nynější vývoj trhu s energiemi, zejména pokles cen emisních povolenek, by mohl tento proces urychlit. Ekologické organizace proto navrhují, aby vláda zvýšila cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 alespoň na 33 % a zajistila podmínky pro jejich rozvoj a efektivní využití, aby bylo možné dosáhnout přechodu na zelenější energetický mix dříve než do roku 2033.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.