A pak do toho Němci hodili vidle... Vzpomínky Saši Vondry, jak jsme se dostali do závislosti na Rusku

29.06.2022 19:46 | Ze sítí

V důsledku ruské invaze na Ukrajině není energetická soběstačnost již pouze hudbou budoucnosti. Evropa se dnes vehementně snaží odstřihnout od ruského plynu, na němž je závislá, a je jisté, že to zabolí. Ceny plynu rostou a v podstatě kdykoli může ruská strana otočit kohoutky. Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) je to i výsledek toho, že Západ ruského vůdce Vladimira Putina dlouho podceňoval. Ve svém facebookovém komentáři Vondra připomíná klíčové momenty, které měly být jasnými varovnými signály před ruskou agresí.

A pak do toho Němci hodili vidle... Vzpomínky Saši Vondry, jak jsme se dostali do závislosti na Rusku
Foto: Reprofoto: XTV
Popisek: Alexandr Vondra (ODS)

„Západ Putina dlouho podceňoval a na jeho agresivní tahy v předchozích letech – ať už šlo o útok na Gruzii v roce 2008, nebo o anexi Krymu v roce 2014 – reagoval jen slabě a ambivalentně. Na jedné straně vyhlašoval protiruské sankce namířené proti vybraným funkcionářům, které neměly žádný odstrašující účinek. Bylo to jen takové morální alibi Západu, že agresi nepřechází mlčením, ale Putin se sankcím vysmíval a utvrzovalo ho to v přesvědčení, že k další agresi má zelenou,“ zmiňuje Vondra.

Na druhé straně podle Vondry vykazoval Západ velkou dávku naivity, když dál „posiloval svou závislost na ruském plynu“. Němci zde hráli jednu z hlavních rolí: „Němci prosadili Nord Stream 1 po útoku na Gruzii a Nord Stream 2 po anexi Krymu. Nic nepomohlo, když Poláci i Ukrajinci hlasitě protestovali, že projekt je novým paktem Ribbentrop–Molotov. Naopak – Němci nás uklidňovali, že nic nehrozí, a používali naivní argumentaci, že závislost mezi dodavatelem a odběratelem bude vzájemná. Jaksi pozapomněli na to, že když náš dvorní dodavatel rozpoutá útočnou válku a bude vyvražďovat celé vesnice, už nemůžeme dělat ‚business as usual‘,“ pokračuje politik.

V neposlední řadě pak měla jako výstraha zafungovat událost z roku 2009, kdy v době předsednictví EU jsme prosazovali plynovod Nabucco, který by do střední Evropy dodával plyn z Kaspiku a omezil by tím závislost na Rusku. „Měli jsme pohromadě souhlas Ázerbájdžánu i Turkmenistánu, konsorcium firem na výstavbu i finance z EU, ale Němci tehdy přesvědčili RWE, aby z konsorcia odešla, a tím do něj hodili vidle. Nelíbila se jim konkurence Nord Streamu,“ připomněl poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…